fbpx
Podporte
nás

Metodická príručka Komu patrí Zem

Stiahnuť
51 MB
0
PríručkaGlobálne vzdelávanie

Metodickú príručku Komu patrí Zem sme s tímom českých, slovinských, gréckych a slovenských autorov prvýkrát písali a vydali v roku 2012.

Robili sme tak s presvedčením, že témy zodpovednej spotreby, klčovania dažďových pralesov a lesov, znečisťovania vody, porušovania ľudských práv sa potrebujú dostať do tried a vyučovacích hodín, pretože sú aktuálne a naliehavé a zmena nášho fungovania vo svete musí nastať čo najskôr.

Dnes sme o šesť rokov starší, stratili sme ďalšie desiatky miliónov hektárov dažďového pralesa, z oceánov nám nenávratne ubudlo pár percent rybej populácie a pribudli celé ostrovy plastu, novodobé otroctvo, ktoré poháňa náš konzumný životný štýl prekvitá ako nikdy predtým, populizmus je na vzostupe.

Máme však aj nové fenomény, ktoré stav našej planéty reflektujú – bezobalové obchody vyrastajúce ako huby po daždi. Školské štrajky a námestia plné mladých ľudí, ktorí vnímajú klimatickú zmenu a jej problémy a vyzývajú na zmenu. Mestá, kraje aj celé krajiny vyhlasujúce stav klimatickej núdze.

Nové, prepracované vydanie metodickej príručky Komu patrí zem reflektuje zmeny, ktoré sa za posledných šesť rokov udiali a ponúka vám okrem pôvodných aktivít aj:

  • aktualizované údaje a novšie dáta
  • 7 nových aktivít na aktuálne témy
  • 7 ľudových rozprávok z celého sveta
  • úplne novú kapitolu s desiatimi metodikami na prácu s rozprávkami, ktoré u žiakov rozvíjajú hodnoty tak dôležité pre budúcnosť nášho sveta: skromnosť, čestnosť, vytrvalosť či múdrosť