Tím Živice
Ivana Poláčková
riaditeľka / platforma Hurá von!
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a v Živici sa od roku 2000 venuje rôznym environmentálne-vzdelávacím projektom. Momentálne má na starosti vedenie Živice a platformu Hurá von!, ktorej cieľom je podpora zážitkového učenia vonku na školách. Jej snom je, aby sa učenie vonku stalo prirodzenou súčasťou vzdelávania na Slovensku.
Martina Hanulcová
vedúca ekonomického úseku
Pochádza z Bratislavy, vyštudovala finančný manažment na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Už počas štúdia sa venovala účtovníctvu podnikateľských subjektov. Má rada les, čerstvý vzduch, fialovú farbu a keď sú ľudia spontánni.
Monika Kossuth
projekt Funebra
Antropologička, spoluzakladateľka československého hnutia prírodného pohrebníctva. Spoluzaložila prírodný cintorín Les vzpomínek v Prahe a spolok Ke kořenům. V roku 2017 ako študentka Sokratovho inštitútu so Živicou založila prvý slovenský prírodný cintorín Záhrada spomienok. Od roku 2019 je súčasťou živičného tímu.
Eva Sládková
komunikácia a PR
Vyštudovala Filozofickú fakultu UK, odbor história a slovenský jazyk a literatúra. Vyše 20 rokov pracuje v médiách, 15 rokov aj v oblasti PR. Za svoju žurnalistickú prácu získala niekoľko novinárskych cien od Literárneho fondu a Slovenského syndikátu novinárov. Spolupracovala s viacerými mimovládnymi organizáciami aj komerčnými firmami.
Kristína Červeňáková
portál čierna labuť / sociálne siete
Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Je tiež redaktorkou online magazínu Romano fórum. Pochádza z malého mesta Sabinov, kde organizuje výmeny oblečenia. Je spoluzakladateľkou instagramovej platformy Na skládke, na ktorej sa venuje klimatickým a zvieracoprávnym témam.
Tereza Mitro
program Sokratov inštitút
Tereza je absolventkou fyzického divadla na JAMU v Brne a alternatívneho divadla na DAMU v Prahe. Ako študentka Sokratovho inštitútu rozbehla projekt POĎNATO:LAB. Spoluzaložila Medzipriestor, ózetko, v ktorom sa venuje umeniu, vzdelávaniu a prepájaniu rôznych kultúr. Inšpiruje ju záhradka, hranie autorskej eko-komédie, genius loci a verejný priestor.
Klaudia Trochanová
projekt SadOVO / Hurá von
Po ukončení štúdia na Pedagogickej fakulte vo francúzskom Montpellier v odbore Sociálna zodpovednosť a trvalo udržateľný rozvoj – Vzdelávanie, Zdravie, Životné prostredie a Občianstvo absolvovala Sokratov inštitút a koordinovala program Zelená škola. Momentálne sa spolupodieľa na projekte SadOVO a platforme Hurá von!
Marek Ochaba
program Sokratov inštitút
Pochádza z Vištuka pod Malými Karpatami, kde ako študent Sokratovho inštitútu založil iniciatívu Vištucké lipky. Vyštudoval psychológiu na Trnavskej univerzite, no v minulosti sa venoval aj komunitnému aktivizmu, prekladateľstvu a ekológii.
Jaroslava Lukačovičová
ekonómka
Pochádza z Banskej Bystrice, vyštudovala účtovníctvo a audítorstvo na EU BA. Financiám neziskového sektora sa venuje viac ako 15 rokov, školí a píše publikácie v tejto oblasti. Vo voľnom čase rada cestuje, alebo sa túla v prírode.
Ladislav Ostroha
program Sokratov inštitút
Vyštudoval medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v BB. Pracoval pre agentúru Erasmus+, kde sa dlhodobo venoval témam vzdelávania a inklúzie. Bol zapojený do viacerých národných i európskych projektov v oblasti kariérového poradenstva. Rád chodí po horách, lezie a hrá na gitare.
Zuzana Labašová
výkonná riaditeľka / program Komenského inštitút
Vyštudovala psychológiu na FiF UK a Hunter College, CUNY, New York. V CEEV Živica pracuje od roku 2007. Lektorsky sa zameriavala na témy globálneho vzdelávania a kritického myslenia. Momentálne koordinuje aktivity Komenského inštitútu, ocenenia Učiteľská osobnosť Slovenska a RCPU v okresoch Zvolen, Detva a Krupina.
Juraj Hipš
Modelová škola ALMA
Je bývalý učiteľ a zakladateľ CEEV Živica. Venuje sa inováciám vo vzdelávaní a podpore učiteliek a učiteľov. Nadácia Pontis a Ashoka ho zaradili medzi významných sociálnych inovátorov Slovenska. Žije s rodinou na Zaježovej.
Zuzana Gallayová
program Zelená škola
Absolvovala Fakultu ekológie a environmentalistiky vo Zvolene, kde začala učiť predmety Environmentálna výchova a Metódy environmentálnej výchovy. V programe Zelená škola je od roku 2004 najprv ako dobrovoľníčka a od roku 2019 ako členka tímu. Vidí zmysel vo výučbe, ktorá je prepojená s reálnym životom.
Katarína Lepešková
projekt GreenGate / SadOVO
Vyštudovala ekológiu a ochranu biodiverzity na Fakulte ekológie a environmentalistiky na TU vo Zvolene. Počas štúdia pôsobila ako konzultantka programu Zelena škola a učila v Zaježovskej škole Holistickú enviro výchovu. Od roku 2011 pracovala v Živici v programe Zelená škola až do rodičovskej dovolenky. Od mája 2021 má na starosti projekt Eko Alarm.
Andrea Uherková
projekt Funebra / SadOVO
Absolventka Fakulty ekológie a environmentalistiky vo Zvolene. V Živici je súčasťou projektu Funebra. Od roku 2017 spravuje prírodný cintorín Záhrada spomienok vo Zvolene, kde pôsobí aj ako obradníčka. Naďalej pomáha aj s projektom SadOVO, ktorý predtým 4 roky viedla.
Lesanka Blažencová
program Zelená škola / Elektroodpad - dopad
Absolvovala Fakultu ekológie a environmentalistiky vo Zvolene a popri štúdiu aj neskôr bola dobrovoľníčkou v Združení Slatinka. Od roku 2003 sa venuje environmentálnej výchove pre rôzne vekové skupiny. Pôdu prírodovedného múzea v roku 2020 vymenila za tím Zelenej školy. Chce prinášať novú energiu, nápady a spolupodieľať sa na učení vonku.
Denisa Adamovičová
program Komenského inštitút
Vyštudovala etiku vzťahov s verejnosťou a obchodný protokol. Už počas štúdia jej boli blízke témy hodnotovej kultivácie človeka. Jej úvahy rezonovali až k téme kvalitného a spravodlivého vzdelávania pre všetkých. V Živica pracuje v Komenského inštitúte, kde snaží pomôcť zlepšiť naše vzdelávanie. Verí, že komplexné zmeny prídu cez konanie jednotlivca.
Uršula Mičovská
program Komenského inštitút
Študovala medzinárodné vzťahy a diplomaciu v Banskej Bystrici. Potom pracovala v súkromnom sektore, kde nadobudla skúsenosti participáciou na veľtrhoch naprieč kontinentmi. Keď sa stala matkou, intenzívnejšie začala riešiť tému prirodzenej výchovy a dôležitosti vzdelávania. Chce sa spolupodieľať na pozitívnej a potrebnej zmene školstva zdola.
Tomáš Harhovský
platforma Hurá von
Vyštudoval učiteľstvo matematiky a chémie na UKF v Nitre. V Živici pôsobí v Hurá von (outdoorové učenie) od septembra 2022. Pracuje s učiteľmi z celého Slovenska a spolu sa snažia zlepšovať možnosti učenia v kontakte s prírodou. Venuje sa permakultúre a zberu byliniek a húb.
Mária Sendecká
program Zelená škola
Vysokoškolské časy strávila v Tatranskej Javorine na bakalárskom študijnom programe Stráž prírody. Magisterské štúdium venovala učiteľstvu biológie a ekológie na UKF v Nitre. Po škole dva roky pracovala ako lektorka environmentálnej výchovy v lesnom prostredí a učila v malotriedke prírodovedné vedy. Baví ju učenie vonku, najlepšie v lese a nebojí sa ani zlého počasia.
Veronika Malčeková
ekonómka
Vyštudovala ekonómiu a manažment na Ekonomickej fakulte UMB, no účtovníctvo a ekonomiku si obľúbila už počas študijných povinností na Obchodnej akadémii v Lučenci. Je rodáčka z Veľkého Krtíša. Okrem práce rada trávi čas s rodinou, miluje prírodu, farby jesene a more.
Katarína Ruttkayová
program Komenského inštitút
Pochádza z Banskej Bystrice, kde vyštudovala medzinárodné vzťahy. Pred nástupom do Živice pracovala v súkromnej sfére, aj štátnej správe v Bratislave. Rada trávi čas v prírode, k jej koníčkom patrí vysokohorská turistika, cestovanie a maľovanie.
Júlia Žabková
Modelová škola ALMA
Pochádza zo Zvolena, vyštudovala psychológiu na UCM v Trnave. Pracovala v súkromnom a bankovom sektore, v Živici je súčasťou tímu modelovej inkluzívnej školy vo Zvolene.
Robert Kaluža
vedúci Vzdelávacieho centra Zaježová
Pôsobil som v cestovnom ruchu, najprv v hoteloch medzinárodných hotelových sietí na rôznych pozíciách a v rôznych krajinách, neskôr som pracoval pre online platformu Booking.com, až mi prišla do cesty Živica. Bývam v Banskej Štiavnici, kde sa starám o permakultúrnu záhradu, malý ovocný sad, pár sliepok a kde chovám včely.
Lenka Banasová
Vzdelávacie centrum Zaježová
S centrom som prepojená už od roku 1999, keď som s rodinou prišla žiť do Zaježovej. Bola som jednou zo zakladateľov Čarovar s.r.o., ktorá zabezpečuje stravu v centre. Mám na starosti financie a varenie a snažím sa spríjemniť našim návštevníkom ich pobyt chutnou vegetariánskou stravou. Trávim veľa času v záhradke, je to pre mňa zábava, relax a pohladenie po duši.
Vladimír Milo
Vzdelávacie centrum Zaježová / Pobyty v tme
Moje pôsobenie v centre je spojené s príchodom na Zaježovú. Bol som jedným zo zakladateľov Čarovar s.r.o. a pri rekonštrukcii centra som okrem iného zo starého humna vybudoval a neskôr prevádzkoval čajovňu. Momentálne sa venujem už iba kuchyni, kde práca v nej pre mňa znamená aj prácu na sebe.
Soňa Chlebničanová
Zaježovská škola
Vyštudovala environmentálnu výchovu na UMB v Banskej Bystrici. Pracovala ako učiteľka v Škole U Filipa a zároveň si doplnila pedagogické vzdelanie. Dlhé roky sa venuje environmentálnej výchove, 8 rokov pracovala ako dobrovoľníčka v programe Zelená škola, neskôr viedla výstavu o energii pre školy a momentálne pôsobí ako učiteľka v Zaježovskej škole.
Martin Šlauka
Vzdelávacie centrum Zaježová
Žije v Zaježovejod roku 2000 a bol súčasťou tímu zberného dvora obce Pliešovce spolu s Igorom Chýrom a ďalšími novolazníkmi. Dlhšie spravoval potravinovú banku v Zaježovej a staral sa o chod Zaježovskej školy. Život v Zaježovej si spestruje brigádami v zahraničí. Súčasťou jeho záujmu o alternatívne technológie je aj snaha dať veciam druhý život.
Monika Mihálová
Vzdelávacie centrum Zaježová
Môj príchod na Zaježovú je spojený s mojimi detvákmi a Zaježovskou školou. Vďaka tomu som mohla objaviť Vzdelávacie centrum. Žijem a pracujem tu od roku 2016 v tíme skvelých ľudí a priateľov. Voľný čas trávim so svojou rodinou, mám rada kone, psy, mačky a kamene, a trochu zabŕdam do štúdia homeopatie.
Gábor Pásztor
Vzdelávacie centrum Zaježová
Pochádza z dedinky Veľké Ludince. Po ukončení Fakulty ekológie a environmentalistiky v TU Zvolen sa vydal do sveta a preskakoval rôznymi profesiami. Pri práci so znevýhodnenými ľuďmi sa rozhodol naplno venovať tretiemu sektoru. Vždy sa snaží spájať svoje vášne a záľuby so zamestnaním, nie je to inak ani pri jeho práci v Sokratovom inštitúte.
Bára Halíková
projekt GreenGate
Vyštudovala environmentálny manažment a odpadové hospodárstvo na GCU v Glasgowe. V Živici začínala s projektom GreenGate, ktorého hlavným cieľom je vzdelávanie verejnosti o nebezpečných látkach v kozmetike. Momentálne žije so svojím partnerom a dcérkou na Zaježovských lazoch v malom mobilnom domčeku, ktorý si sami postavili.
Miroslava Pláničková
učiteľka v Zaježovskej škole
Vyštudovala slovenský jazyk a dejepis na FF UK v Bratislave. Počas štúdia sa venovala inovatívnym prístupom vo vzdelávaní. Najviac ju oslovil celostný prístup waldorfskej pedagogiky k dieťaťu. Pôsobila na SZŠ waldorfskej v Bratislave a neskôr založila projekt Živá škola. Prvé spojenie so Živicou bolo skrz cenu Živel roka 2016 a Učiteľskú osobnosť Slovenska. Aktuálne pôsobí ako učiteľka v Zaježovskej škole. Rada sa venuje slobodnému vedomému tancu a svojej rodine.
Kristína Serafin
Študovala žurnalistiku a manažment prírodných zdrojov na viedenskej BOKU. V Živici spoluzakladala portál čierna labuť, ktorý vedie spolu s jeho rozhlasovou rubrikou čiernalabuť_FM. Je aktívna mestská cyklistka so záujmom o komunálnu politiku a životné prostredie.
Petra Ježeková
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a "Environmental Policy" program na AINOVA v Svätom Juri. V CEEV Živica pôsobí na rôznych pozíciách od roku 2002. Absolvovala stáž v partnerskej ekoporadni v rakúskej organizácii "die umweltberatung". Je certifikovaná "eko-upratovačka" a včelárka.
Zuzana Dovalová
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a environmentálnou výchovou sa začala ako dobrovoľníčka Ekocentra DAPHNE zaoberať už počas štúdia. Počas desiatich rokov práce v Živici sa venovala globálnemu aj environmentálnemu vzdelávaniu. Pred odchodom na materskú dovolenku pracovala na projekte Mestských včiel.
Jana Lapínová
Študovala na Fakulte ekológie a environmentalistiky na TU vo Zvolene. Už počas štúdia od roku 2013 dobrovoľničila v CEEV Živica ako konzultantka v programe Zelená škola. V roku 2015 začala pracovať naplno na projekte Lokálnej meny Živec a pokračovala ako členka tímu Zelenej školy. Momentálne sa venuje na materskej dovolenke synovi.
Ivana Poláčková
riaditeľka / platforma Hurá von!
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a v Živici sa od roku 2000 venuje rôznym environmentálne-vzdelávacím projektom. Momentálne má na starosti vedenie Živice a platformu Hurá von!, ktorej cieľom je podpora zážitkového učenia vonku na školách. Jej snom je, aby sa učenie vonku stalo prirodzenou súčasťou vzdelávania na Slovensku.
Martina Hanulcová
vedúca ekonomického úseku
Pochádza z Bratislavy, vyštudovala finančný manažment na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Už počas štúdia sa venovala účtovníctvu podnikateľských subjektov. Má rada les, čerstvý vzduch, fialovú farbu a keď sú ľudia spontánni.
Monika Kossuth
projekt Funebra
Antropologička, spoluzakladateľka československého hnutia prírodného pohrebníctva. Spoluzaložila prírodný cintorín Les vzpomínek v Prahe a spolok Ke kořenům. V roku 2017 ako študentka Sokratovho inštitútu so Živicou založila prvý slovenský prírodný cintorín Záhrada spomienok. Od roku 2019 je súčasťou živičného tímu.
Eva Sládková
komunikácia a PR
Vyštudovala Filozofickú fakultu UK, odbor história a slovenský jazyk a literatúra. Vyše 20 rokov pracuje v médiách, 15 rokov aj v oblasti PR. Za svoju žurnalistickú prácu získala niekoľko novinárskych cien od Literárneho fondu a Slovenského syndikátu novinárov. Spolupracovala s viacerými mimovládnymi organizáciami aj komerčnými firmami.
Kristína Červeňáková
portál čierna labuť / sociálne siete
Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Je tiež redaktorkou online magazínu Romano fórum. Pochádza z malého mesta Sabinov, kde organizuje výmeny oblečenia. Je spoluzakladateľkou instagramovej platformy Na skládke, na ktorej sa venuje klimatickým a zvieracoprávnym témam.
Tereza Mitro
program Sokratov inštitút
Tereza je absolventkou fyzického divadla na JAMU v Brne a alternatívneho divadla na DAMU v Prahe. Ako študentka Sokratovho inštitútu rozbehla projekt POĎNATO:LAB. Spoluzaložila Medzipriestor, ózetko, v ktorom sa venuje umeniu, vzdelávaniu a prepájaniu rôznych kultúr. Inšpiruje ju záhradka, hranie autorskej eko-komédie, genius loci a verejný priestor.
Klaudia Trochanová
projekt SadOVO / Hurá von
Po ukončení štúdia na Pedagogickej fakulte vo francúzskom Montpellier v odbore Sociálna zodpovednosť a trvalo udržateľný rozvoj – Vzdelávanie, Zdravie, Životné prostredie a Občianstvo absolvovala Sokratov inštitút a koordinovala program Zelená škola. Momentálne sa spolupodieľa na projekte SadOVO a platforme Hurá von!
Marek Ochaba
program Sokratov inštitút
Pochádza z Vištuka pod Malými Karpatami, kde ako študent Sokratovho inštitútu založil iniciatívu Vištucké lipky. Vyštudoval psychológiu na Trnavskej univerzite, no v minulosti sa venoval aj komunitnému aktivizmu, prekladateľstvu a ekológii.
Jaroslava Lukačovičová
ekonómka
Pochádza z Banskej Bystrice, vyštudovala účtovníctvo a audítorstvo na EU BA. Financiám neziskového sektora sa venuje viac ako 15 rokov, školí a píše publikácie v tejto oblasti. Vo voľnom čase rada cestuje, alebo sa túla v prírode.
Ladislav Ostroha
program Sokratov inštitút
Vyštudoval medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v BB. Pracoval pre agentúru Erasmus+, kde sa dlhodobo venoval témam vzdelávania a inklúzie. Bol zapojený do viacerých národných i európskych projektov v oblasti kariérového poradenstva. Rád chodí po horách, lezie a hrá na gitare.
Zuzana Labašová
výkonná riaditeľka / program Komenského inštitút
Vyštudovala psychológiu na FiF UK a Hunter College, CUNY, New York. V CEEV Živica pracuje od roku 2007. Lektorsky sa zameriavala na témy globálneho vzdelávania a kritického myslenia. Momentálne koordinuje aktivity Komenského inštitútu, ocenenia Učiteľská osobnosť Slovenska a RCPU v okresoch Zvolen, Detva a Krupina.
Juraj Hipš
Modelová škola ALMA
Je bývalý učiteľ a zakladateľ CEEV Živica. Venuje sa inováciám vo vzdelávaní a podpore učiteliek a učiteľov. Nadácia Pontis a Ashoka ho zaradili medzi významných sociálnych inovátorov Slovenska. Žije s rodinou na Zaježovej.
Zuzana Gallayová
program Zelená škola
Absolvovala Fakultu ekológie a environmentalistiky vo Zvolene, kde začala učiť predmety Environmentálna výchova a Metódy environmentálnej výchovy. V programe Zelená škola je od roku 2004 najprv ako dobrovoľníčka a od roku 2019 ako členka tímu. Vidí zmysel vo výučbe, ktorá je prepojená s reálnym životom.
Katarína Lepešková
projekt GreenGate / SadOVO
Vyštudovala ekológiu a ochranu biodiverzity na Fakulte ekológie a environmentalistiky na TU vo Zvolene. Počas štúdia pôsobila ako konzultantka programu Zelena škola a učila v Zaježovskej škole Holistickú enviro výchovu. Od roku 2011 pracovala v Živici v programe Zelená škola až do rodičovskej dovolenky. Od mája 2021 má na starosti projekt Eko Alarm.
Andrea Uherková
projekt Funebra / SadOVO
Absolventka Fakulty ekológie a environmentalistiky vo Zvolene. V Živici je súčasťou projektu Funebra. Od roku 2017 spravuje prírodný cintorín Záhrada spomienok vo Zvolene, kde pôsobí aj ako obradníčka. Naďalej pomáha aj s projektom SadOVO, ktorý predtým 4 roky viedla.
Lesanka Blažencová
program Zelená škola / Elektroodpad - dopad
Absolvovala Fakultu ekológie a environmentalistiky vo Zvolene a popri štúdiu aj neskôr bola dobrovoľníčkou v Združení Slatinka. Od roku 2003 sa venuje environmentálnej výchove pre rôzne vekové skupiny. Pôdu prírodovedného múzea v roku 2020 vymenila za tím Zelenej školy. Chce prinášať novú energiu, nápady a spolupodieľať sa na učení vonku.
Denisa Adamovičová
program Komenského inštitút
Vyštudovala etiku vzťahov s verejnosťou a obchodný protokol. Už počas štúdia jej boli blízke témy hodnotovej kultivácie človeka. Jej úvahy rezonovali až k téme kvalitného a spravodlivého vzdelávania pre všetkých. V Živica pracuje v Komenského inštitúte, kde snaží pomôcť zlepšiť naše vzdelávanie. Verí, že komplexné zmeny prídu cez konanie jednotlivca.
Uršula Mičovská
program Komenského inštitút
Študovala medzinárodné vzťahy a diplomaciu v Banskej Bystrici. Potom pracovala v súkromnom sektore, kde nadobudla skúsenosti participáciou na veľtrhoch naprieč kontinentmi. Keď sa stala matkou, intenzívnejšie začala riešiť tému prirodzenej výchovy a dôležitosti vzdelávania. Chce sa spolupodieľať na pozitívnej a potrebnej zmene školstva zdola.
Tomáš Harhovský
platforma Hurá von
Vyštudoval učiteľstvo matematiky a chémie na UKF v Nitre. V Živici pôsobí v Hurá von (outdoorové učenie) od septembra 2022. Pracuje s učiteľmi z celého Slovenska a spolu sa snažia zlepšovať možnosti učenia v kontakte s prírodou. Venuje sa permakultúre a zberu byliniek a húb.
Mária Sendecká
program Zelená škola
Vysokoškolské časy strávila v Tatranskej Javorine na bakalárskom študijnom programe Stráž prírody. Magisterské štúdium venovala učiteľstvu biológie a ekológie na UKF v Nitre. Po škole dva roky pracovala ako lektorka environmentálnej výchovy v lesnom prostredí a učila v malotriedke prírodovedné vedy. Baví ju učenie vonku, najlepšie v lese a nebojí sa ani zlého počasia.
Veronika Malčeková
ekonómka
Vyštudovala ekonómiu a manažment na Ekonomickej fakulte UMB, no účtovníctvo a ekonomiku si obľúbila už počas študijných povinností na Obchodnej akadémii v Lučenci. Je rodáčka z Veľkého Krtíša. Okrem práce rada trávi čas s rodinou, miluje prírodu, farby jesene a more.
Katarína Ruttkayová
program Komenského inštitút
Pochádza z Banskej Bystrice, kde vyštudovala medzinárodné vzťahy. Pred nástupom do Živice pracovala v súkromnej sfére, aj štátnej správe v Bratislave. Rada trávi čas v prírode, k jej koníčkom patrí vysokohorská turistika, cestovanie a maľovanie.
Júlia Žabková
Modelová škola ALMA
Pochádza zo Zvolena, vyštudovala psychológiu na UCM v Trnave. Pracovala v súkromnom a bankovom sektore, v Živici je súčasťou tímu modelovej inkluzívnej školy vo Zvolene.
Robert Kaluža
vedúci Vzdelávacieho centra Zaježová
Pôsobil som v cestovnom ruchu, najprv v hoteloch medzinárodných hotelových sietí na rôznych pozíciách a v rôznych krajinách, neskôr som pracoval pre online platformu Booking.com, až mi prišla do cesty Živica. Bývam v Banskej Štiavnici, kde sa starám o permakultúrnu záhradu, malý ovocný sad, pár sliepok a kde chovám včely.
Lenka Banasová
Vzdelávacie centrum Zaježová
S centrom som prepojená už od roku 1999, keď som s rodinou prišla žiť do Zaježovej. Bola som jednou zo zakladateľov Čarovar s.r.o., ktorá zabezpečuje stravu v centre. Mám na starosti financie a varenie a snažím sa spríjemniť našim návštevníkom ich pobyt chutnou vegetariánskou stravou. Trávim veľa času v záhradke, je to pre mňa zábava, relax a pohladenie po duši.
Vladimír Milo
Vzdelávacie centrum Zaježová / Pobyty v tme
Moje pôsobenie v centre je spojené s príchodom na Zaježovú. Bol som jedným zo zakladateľov Čarovar s.r.o. a pri rekonštrukcii centra som okrem iného zo starého humna vybudoval a neskôr prevádzkoval čajovňu. Momentálne sa venujem už iba kuchyni, kde práca v nej pre mňa znamená aj prácu na sebe.
Soňa Chlebničanová
Zaježovská škola
Vyštudovala environmentálnu výchovu na UMB v Banskej Bystrici. Pracovala ako učiteľka v Škole U Filipa a zároveň si doplnila pedagogické vzdelanie. Dlhé roky sa venuje environmentálnej výchove, 8 rokov pracovala ako dobrovoľníčka v programe Zelená škola, neskôr viedla výstavu o energii pre školy a momentálne pôsobí ako učiteľka v Zaježovskej škole.
Martin Šlauka
Vzdelávacie centrum Zaježová
Žije v Zaježovejod roku 2000 a bol súčasťou tímu zberného dvora obce Pliešovce spolu s Igorom Chýrom a ďalšími novolazníkmi. Dlhšie spravoval potravinovú banku v Zaježovej a staral sa o chod Zaježovskej školy. Život v Zaježovej si spestruje brigádami v zahraničí. Súčasťou jeho záujmu o alternatívne technológie je aj snaha dať veciam druhý život.
Monika Mihálová
Vzdelávacie centrum Zaježová
Môj príchod na Zaježovú je spojený s mojimi detvákmi a Zaježovskou školou. Vďaka tomu som mohla objaviť Vzdelávacie centrum. Žijem a pracujem tu od roku 2016 v tíme skvelých ľudí a priateľov. Voľný čas trávim so svojou rodinou, mám rada kone, psy, mačky a kamene, a trochu zabŕdam do štúdia homeopatie.
Gábor Pásztor
Vzdelávacie centrum Zaježová
Pochádza z dedinky Veľké Ludince. Po ukončení Fakulty ekológie a environmentalistiky v TU Zvolen sa vydal do sveta a preskakoval rôznymi profesiami. Pri práci so znevýhodnenými ľuďmi sa rozhodol naplno venovať tretiemu sektoru. Vždy sa snaží spájať svoje vášne a záľuby so zamestnaním, nie je to inak ani pri jeho práci v Sokratovom inštitúte.
Bára Halíková
projekt GreenGate
Vyštudovala environmentálny manažment a odpadové hospodárstvo na GCU v Glasgowe. V Živici začínala s projektom GreenGate, ktorého hlavným cieľom je vzdelávanie verejnosti o nebezpečných látkach v kozmetike. Momentálne žije so svojím partnerom a dcérkou na Zaježovských lazoch v malom mobilnom domčeku, ktorý si sami postavili.
Miroslava Pláničková
učiteľka v Zaježovskej škole
Vyštudovala slovenský jazyk a dejepis na FF UK v Bratislave. Počas štúdia sa venovala inovatívnym prístupom vo vzdelávaní. Najviac ju oslovil celostný prístup waldorfskej pedagogiky k dieťaťu. Pôsobila na SZŠ waldorfskej v Bratislave a neskôr založila projekt Živá škola. Prvé spojenie so Živicou bolo skrz cenu Živel roka 2016 a Učiteľskú osobnosť Slovenska. Aktuálne pôsobí ako učiteľka v Zaježovskej škole. Rada sa venuje slobodnému vedomému tancu a svojej rodine.
Kristína Serafin
Študovala žurnalistiku a manažment prírodných zdrojov na viedenskej BOKU. V Živici spoluzakladala portál čierna labuť, ktorý vedie spolu s jeho rozhlasovou rubrikou čiernalabuť_FM. Je aktívna mestská cyklistka so záujmom o komunálnu politiku a životné prostredie.
Petra Ježeková
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a "Environmental Policy" program na AINOVA v Svätom Juri. V CEEV Živica pôsobí na rôznych pozíciách od roku 2002. Absolvovala stáž v partnerskej ekoporadni v rakúskej organizácii "die umweltberatung". Je certifikovaná "eko-upratovačka" a včelárka.
Zuzana Dovalová
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a environmentálnou výchovou sa začala ako dobrovoľníčka Ekocentra DAPHNE zaoberať už počas štúdia. Počas desiatich rokov práce v Živici sa venovala globálnemu aj environmentálnemu vzdelávaniu. Pred odchodom na materskú dovolenku pracovala na projekte Mestských včiel.
Jana Lapínová
Študovala na Fakulte ekológie a environmentalistiky na TU vo Zvolene. Už počas štúdia od roku 2013 dobrovoľničila v CEEV Živica ako konzultantka v programe Zelená škola. V roku 2015 začala pracovať naplno na projekte Lokálnej meny Živec a pokračovala ako členka tímu Zelenej školy. Momentálne sa venuje na materskej dovolenke synovi.