Tím Živice
Ivana Poláčková
riaditeľka / platforma Hurá von
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK v BA a v Živici sa od roku 2000 venuje rôznym environmentálne-vzdelávacím projektom. Vyskúšala si aj prácu v školstve a biznis sektore a momentálne sa okrem vedenia organizácie venuje podpore učenia vonku v platforme Hurá von! Má rodinu a 2 akčných synov.
Martina Hanulcová
vedúca ekonomického úseku
Pochádza z Bratislavy, vyštudovala finančný manažment na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Už počas štúdia sa venovala účtovníctvu podnikateľských subjektov. Má rada les, čerstvý vzduch, fialovú farbu a keď sú ľudia spontánni.
Monika Suchánska
projekt Funebra
Antropologička, spoluzakladateľka československého hnutia prírodného pohrebníctva. Spoluzaložila prírodný cintorín Les vzpomínek v Prahe a spolok Ke kořenům. V roku 2017 ako študentka Sokratovho inštitútu so Živicou založila prvý slovenský prírodný cintorín Záhrada spomienok. Od roku 2019 je súčasťou živičného tímu.
Eva Sládková
komunikácia a PR
Vyštudovala Filozofickú fakultu UK, odbor história a slovenský jazyk a literatúra. Vyše 20 rokov pracuje v médiách, 15 rokov aj v oblasti PR. Za svoju žurnalistickú prácu získala niekoľko novinárskych cien od Literárneho fondu a Slovenského syndikátu novinárov. Spolupracovala s viacerými mimovládnymi organizáciami aj komerčnými firmami.
Feri Cimerman
projekt SadOVO / Hurá von
Vyštudoval krajinné inžinierstvo na Fakulte ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene. Následne dva roky cestoval, pracoval a dobrovoľníčil po svete, no domov ho pritiahla túžba podporovať zmysluplné projekty na Slovensku. V CEEV Živica 2 roky koordinoval projekt Global Teacher Prize (Učiteľ Slovenska). Teraz má na starosti projekt SadOVO.
Kristína Červeňáková
portál čierna labuť / sociálne siete
Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Je tiež redaktorkou online magazínu Romano fórum. Pochádza z malého mesta Sabinov, kde organizuje výmeny oblečenia. Je spoluzakladateľkou instagramovej platformy Na skládke, na ktorej sa venuje klimatickým a zvieracoprávnym témam.
Tereza Mitro
program Sokratov inštitút
Tereza je absolventkou fyzického divadla na JAMU v Brne a alternatívneho divadla na DAMU v Prahe. Ako študentka Sokratovho inštitútu rozbehla projekt POĎNATO:LAB. Spoluzaložila Medzipriestor, ózetko, v ktorom sa venuje umeniu, vzdelávaniu a prepájaniu rôznych kultúr. Inšpiruje ju záhradka, hranie autorskej eko-komédie, genius loci a verejný priestor.
Klaudia Trochanová
projekt SadOVO / Hurá von
Po štúdiu na Univerzite Komenského v Bratislave smerovali jej kroky na univerzitu do francúzskeho Montpellier, kde dokončila magisterské štúdium na Pedagogickej fakulte v odbore Sociálna zodpovednosť a trvalo udržateľný rozvoj - Vzdelávanie, Zdravie, Životné prostredie a Občianstvo. Momentálne je členkou tímu Zelenej školy.
Marek Ochaba
program Sokratov inštitút
Pochádza z Vištuka pod Malými Karpatami, kde ako študent Sokratovho inštitútu založil iniciatívu Vištucké lipky. Vyštudoval psychológiu na Trnavskej univerzite, no v minulosti sa venoval aj komunitnému aktivizmu, prekladateľstvu a ekológii.
Jaroslava Lukačovičová
ekonómka
Pochádza z Banskej Bystrice, vyštudovala účtovníctvo a audítorstvo na EU BA. Financiám neziskového sektora sa venuje viac ako 15 rokov, školí a píše publikácie v tejto oblasti. Vo voľnom čase rada cestuje, alebo sa túla v prírode.
Ladislav Ostroha
program Sokratov inštitút
Vyštudoval medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v BB. Pracoval pre agentúru Erasmus+, kde sa dlhodobo venoval témam vzdelávania a inklúzie. Bol zapojený do viacerých národných i európskych projektov v oblasti kariérového poradenstva. Rád chodí po horách, lezie a hrá na gitare.
Zuzana Labašová
výkonná riaditeľka / program Komenského inštitút
Vyštudovala psychológiu na FiF UK a Hunter College, CUNY, New York. V CEEV Živica pracuje od roku 2007. Lektorsky sa zameriavala na témy globálneho vzdelávania a kritického myslenia. Momentálne koordinuje aktivity Komenského inštitútu, ocenenia Učiteľská osobnosť Slovenska a RCPU v okresoch Zvolen, Detva a Krupina.
Juraj Hipš
Modelová škola ALMA
Je bývalý učiteľ a zakladateľ CEEV Živica. Venuje sa inováciám vo vzdelávaní a podpore učiteliek a učiteľov. Nadácia Pontis a Ashoka ho zaradili medzi významných sociálnych inovátorov Slovenska. Žije s rodinou na Zaježovej.
Zuzana Gallayová
program Zelená škola
Absolvovala Fakultu ekológie a environmentalistiky vo Zvolene, kde začala učiť predmety Environmentálna výchova a Metódy environmentálnej výchovy. V programe Zelená škola je od roku 2004 najprv ako dobrovoľníčka a od roku 2019 ako členka tímu. Vidí zmysel vo výučbe, ktorá je prepojená s reálnym životom.
Katarína Lepešková
projekt GreenGate / SadOVO
Vyštudovala ekológiu a ochranu biodiverzity na Fakulte ekológie a environmentalistiky na TU vo Zvolene. Počas štúdia pôsobila ako konzultantka programu Zelena škola a učila v Zaježovskej škole Holistickú enviro výchovu. Od roku 2011 pracovala v Živici v programe Zelená škola až do rodičovskej dovolenky. Od mája 2021 má na starosti projekt Eko Alarm.
Martina Štesková
modelová škola ALMA / Zaježovská škola
Vyštudovala učiteľstvo pre 1. stupeň ZŠ na Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Teoretické vedomosti si v praxi overila spoluprácou so ZŠ v Bystrici, spoluorganizovaním detských táborov a lektorovaním učiteľských seminárov. Vo svojej práci využíva hlavne prvky intuitívnej pedagogiky a zážitkové vyučovanie. Teraz sprevádza cestou spoznávania deti na škole v Zaježovej.
Andrea Uherková
projekt Funebra / SadOVO
Absolventka Fakulty ekológie a environmentalistiky vo Zvolene. V Živici je súčasťou projektu Funebra. Od roku 2017 spravuje prírodný cintorín Záhrada spomienok vo Zvolene, kde pôsobí aj ako obradníčka. Naďalej pomáha aj s projektom SadOVO, ktorý predtým 4 roky viedla.
Lesanka Blažencová
program Zelená škola / Elektroodpad - dopad
Absolvovala Fakultu ekológie a environmentalistiky vo Zvolene a popri štúdiu aj neskôr bola dobrovoľníčkou v Združení Slatinka. Od roku 2003 sa venuje environmentálnej výchove pre rôzne vekové skupiny. Pôdu prírodovedného múzea v roku 2020 vymenila za tím Zelenej školy. Chce prinášať novú energiu, nápady a spolupodieľať sa na učení vonku.
Denisa Adamovičová
program Komenského inštitút
Vyštudovala etiku vzťahov s verejnosťou a obchodný protokol. Už počas štúdia jej boli blízke témy hodnotovej kultivácie človeka. Jej úvahy rezonovali až k téme kvalitného a spravodlivého vzdelávania pre všetkých. V Živica pracuje v Komenského inštitúte, kde snaží pomôcť zlepšiť naše vzdelávanie. Verí, že komplexné zmeny prídu cez konanie jednotlivca.
Uršula Mičovská
program Komenského inštitút
Študovala medzinárodné vzťahy a diplomaciu v Banskej Bystrici. Potom pracovala v súkromnom sektore, kde nadobudla skúsenosti participáciou na veľtrhoch naprieč kontinentmi. Keď sa stala matkou, intenzívnejšie začala riešiť tému prirodzenej výchovy a dôležitosti vzdelávania. Chce sa spolupodieľať na pozitívnej a potrebnej zmene školstva zdola.
Mária Sendecká
program Zelená škola
Vysokoškolské časy strávila v Tatranskej Javorine na bakalárskom študijnom programe Stráž prírody. Magisterské štúdium venovala učiteľstvu biológie a ekológie na UKF v Nitre. Po škole dva roky pracovala ako lektorka environmentálnej výchovy v lesnom prostredí a učila v malotriedke prírodovedné vedy. Baví ju učenie vonku, najlepšie v lese a nebojí sa ani zlého počasia.
Veronika Malčeková
ekonómka
Vyštudovala ekonómiu a manažment na Ekonomickej fakulte UMB, no účtovníctvo a ekonomiku si obľúbila už počas študijných povinností na Obchodnej akadémii v Lučenci. Je rodáčka z Veľkého Krtíša. Okrem práce rada trávi čas s rodinou, miluje prírodu, farby jesene a more.
Katarína Ruttkayová
program Komenského inštitút
Pochádza z Banskej Bystrice, kde vyštudovala medzinárodné vzťahy. Pred nástupom do Živice pracovala v súkromnej sfére, aj štátnej správe v Bratislave. Rada trávi čas v prírode, k jej koníčkom patrí vysokohorská turistika, cestovanie a maľovanie.
Júlia Žabková
Modelová škola ALMA
Pochádza zo Zvolena, vyštudovala psychológiu na UCM v Trnave. Pracovala v súkromnom a bankovom sektore, v Živici je súčasťou tímu modelovej inkluzívnej školy vo Zvolene.
Robert Kaluža
vedúci Vzdelávacieho centra Zaježová
Pôsobil som v cestovnom ruchu, najprv v hoteloch medzinárodných hotelových sietí na rôznych pozíciách a v rôznych krajinách, neskôr som pracoval pre online platformu Booking.com, až mi prišla do cesty Živica. Bývam v Banskej Štiavnici, kde sa starám o permakultúrnu záhradu, malý ovocný sad, pár sliepok a kde chovám včely.
Lenka Banasová
Vzdelávacie centrum Zaježová
S centrom som prepojená už od roku 1999, keď som s rodinou prišla žiť do Zaježovej. Bola som jednou zo zakladateľov Čarovar s.r.o., ktorá zabezpečuje stravu v centre. Mám na starosti financie a varenie a snažím sa spríjemniť našim návštevníkom ich pobyt chutnou vegetariánskou stravou. Trávim veľa času v záhradke, je to pre mňa zábava, relax a pohladenie po duši.
Vladimír Milo
Vzdelávacie centrum Zaježová / Pobyty v tme
Moje pôsobenie v centre je spojené s príchodom na Zaježovú. Bol som jedným zo zakladateľov Čarovar s.r.o. a pri rekonštrukcii centra som okrem iného zo starého humna vybudoval a neskôr prevádzkoval čajovňu. Momentálne sa venujem už iba kuchyni, kde práca v nej pre mňa znamená aj prácu na sebe.
Soňa Chlebničanová
Zaježovská škola
Vyštudovala environmentálnu výchovu na UMB v Banskej Bystrici. Pracovala ako učiteľka v Škole U Filipa a zároveň si doplnila pedagogické vzdelanie. Dlhé roky sa venuje environmentálnej výchove, 8 rokov pracovala ako dobrovoľníčka v programe Zelená škola, neskôr viedla výstavu o energii pre školy a momentálne pôsobí ako učiteľka v Zaježovskej škole.
Martin Šlauka
Vzdelávacie centrum Zaježová
Žije v Zaježovejod roku 2000 a bol súčasťou tímu zberného dvora obce Pliešovce spolu s Igorom Chýrom a ďalšími novolazníkmi. Dlhšie spravoval potravinovú banku v Zaježovej a staral sa o chod Zaježovskej školy. Život v Zaježovej si spestruje brigádami v zahraničí. Súčasťou jeho záujmu o alternatívne technológie je aj snaha dať veciam druhý život.
Monika Mihálová
Vzdelávacie centrum Zaježová
Môj príchod na Zaježovú je spojený s mojimi detvákmi a Zaježovskou školou. Vďaka tomu som mohla objaviť Vzdelávacie centrum. Žijem a pracujem tu od roku 2016 v tíme skvelých ľudí a priateľov. Voľný čas trávim so svojou rodinou, mám rada kone, psy, mačky a kamene, a trochu zabŕdam do štúdia homeopatie.
Gábor Pásztor
Vzdelávacie centrum Zaježová
Pochádza z dedinky Veľké Ludince. Po ukončení Fakulty ekológie a environmentalistiky v TU Zvolen sa vydal do sveta a preskakoval rôznymi profesiami. Pri práci so znevýhodnenými ľuďmi sa rozhodol naplno venovať tretiemu sektoru. Vždy sa snaží spájať svoje vášne a záľuby so zamestnaním, nie je to inak ani pri jeho práci v Sokratovom inštitúte.
Bára Halíková
projekt GreenGate
Vyštudovala environmentálny manažment a odpadové hospodárstvo na GCU v Glasgowe. V Živici začínala s projektom GreenGate, ktorého hlavným cieľom je vzdelávanie verejnosti o nebezpečných látkach v kozmetike. Momentálne žije so svojím partnerom a dcérkou na Zaježovských lazoch v malom mobilnom domčeku, ktorý si sami postavili.
Zuzana Kováčová
Vzdelávacie centrum Zaježová
Od malička mala silný vzťah k prírode, ktorý sa neskôr prejavil aj ako aktivizmus v hnutí Extinction Rebellion či realizovanie permakultúrnych záhrad znevýhodneným ženám v Karibiku a život v modelovej nemeckej eko-dedine. Nadšená pre vegánsku kuchyňu, rada sa venuje rozličným formám umenia a sníva o bezpečnom svete plnom biodiverzity.
Kristína Serafin
Študovala žurnalistiku a manažment prírodných zdrojov na viedenskej BOKU. V Živici spoluzakladala portál čierna labuť, ktorý vedie spolu s jeho rozhlasovou rubrikou čiernalabuť_FM. Je aktívna mestská cyklistka so záujmom o komunálnu politiku a životné prostredie.
Petra Ježeková
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a "Environmental Policy" program na AINOVA v Svätom Juri. V CEEV Živica pôsobí na rôznych pozíciách od roku 2002. Absolvovala stáž v partnerskej ekoporadni v rakúskej organizácii "die umweltberatung". Je certifikovaná "eko-upratovačka" a včelárka.
Zuzana Dovalová
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a environmentálnou výchovou sa začala ako dobrovoľníčka Ekocentra DAPHNE zaoberať už počas štúdia. Počas desiatich rokov práce v Živici sa venovala globálnemu aj environmentálnemu vzdelávaniu. Pred odchodom na materskú dovolenku pracovala na projekte Mestských včiel.
Jana Lapínová
Študovala na Fakulte ekológie a environmentalistiky na TU vo Zvolene. Už počas štúdia od roku 2013 dobrovoľničila v CEEV Živica ako konzultantka v programe Zelená škola. V roku 2015 začala pracovať naplno na projekte Lokálnej meny Živec a pokračovala ako členka tímu Zelenej školy. Momentálne sa venuje na materskej dovolenke synovi.
Ivana Poláčková
riaditeľka / platforma Hurá von
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK v BA a v Živici sa od roku 2000 venuje rôznym environmentálne-vzdelávacím projektom. Vyskúšala si aj prácu v školstve a biznis sektore a momentálne sa okrem vedenia organizácie venuje podpore učenia vonku v platforme Hurá von! Má rodinu a 2 akčných synov.
Martina Hanulcová
vedúca ekonomického úseku
Pochádza z Bratislavy, vyštudovala finančný manažment na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Už počas štúdia sa venovala účtovníctvu podnikateľských subjektov. Má rada les, čerstvý vzduch, fialovú farbu a keď sú ľudia spontánni.
Monika Suchánska
projekt Funebra
Antropologička, spoluzakladateľka československého hnutia prírodného pohrebníctva. Spoluzaložila prírodný cintorín Les vzpomínek v Prahe a spolok Ke kořenům. V roku 2017 ako študentka Sokratovho inštitútu so Živicou založila prvý slovenský prírodný cintorín Záhrada spomienok. Od roku 2019 je súčasťou živičného tímu.
Eva Sládková
komunikácia a PR
Vyštudovala Filozofickú fakultu UK, odbor história a slovenský jazyk a literatúra. Vyše 20 rokov pracuje v médiách, 15 rokov aj v oblasti PR. Za svoju žurnalistickú prácu získala niekoľko novinárskych cien od Literárneho fondu a Slovenského syndikátu novinárov. Spolupracovala s viacerými mimovládnymi organizáciami aj komerčnými firmami.
Feri Cimerman
projekt SadOVO / Hurá von
Vyštudoval krajinné inžinierstvo na Fakulte ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene. Následne dva roky cestoval, pracoval a dobrovoľníčil po svete, no domov ho pritiahla túžba podporovať zmysluplné projekty na Slovensku. V CEEV Živica 2 roky koordinoval projekt Global Teacher Prize (Učiteľ Slovenska). Teraz má na starosti projekt SadOVO.
Kristína Červeňáková
portál čierna labuť / sociálne siete
Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Je tiež redaktorkou online magazínu Romano fórum. Pochádza z malého mesta Sabinov, kde organizuje výmeny oblečenia. Je spoluzakladateľkou instagramovej platformy Na skládke, na ktorej sa venuje klimatickým a zvieracoprávnym témam.
Tereza Mitro
program Sokratov inštitút
Tereza je absolventkou fyzického divadla na JAMU v Brne a alternatívneho divadla na DAMU v Prahe. Ako študentka Sokratovho inštitútu rozbehla projekt POĎNATO:LAB. Spoluzaložila Medzipriestor, ózetko, v ktorom sa venuje umeniu, vzdelávaniu a prepájaniu rôznych kultúr. Inšpiruje ju záhradka, hranie autorskej eko-komédie, genius loci a verejný priestor.
Klaudia Trochanová
projekt SadOVO / Hurá von
Po štúdiu na Univerzite Komenského v Bratislave smerovali jej kroky na univerzitu do francúzskeho Montpellier, kde dokončila magisterské štúdium na Pedagogickej fakulte v odbore Sociálna zodpovednosť a trvalo udržateľný rozvoj - Vzdelávanie, Zdravie, Životné prostredie a Občianstvo. Momentálne je členkou tímu Zelenej školy.
Marek Ochaba
program Sokratov inštitút
Pochádza z Vištuka pod Malými Karpatami, kde ako študent Sokratovho inštitútu založil iniciatívu Vištucké lipky. Vyštudoval psychológiu na Trnavskej univerzite, no v minulosti sa venoval aj komunitnému aktivizmu, prekladateľstvu a ekológii.
Jaroslava Lukačovičová
ekonómka
Pochádza z Banskej Bystrice, vyštudovala účtovníctvo a audítorstvo na EU BA. Financiám neziskového sektora sa venuje viac ako 15 rokov, školí a píše publikácie v tejto oblasti. Vo voľnom čase rada cestuje, alebo sa túla v prírode.
Ladislav Ostroha
program Sokratov inštitút
Vyštudoval medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v BB. Pracoval pre agentúru Erasmus+, kde sa dlhodobo venoval témam vzdelávania a inklúzie. Bol zapojený do viacerých národných i európskych projektov v oblasti kariérového poradenstva. Rád chodí po horách, lezie a hrá na gitare.
Zuzana Labašová
výkonná riaditeľka / program Komenského inštitút
Vyštudovala psychológiu na FiF UK a Hunter College, CUNY, New York. V CEEV Živica pracuje od roku 2007. Lektorsky sa zameriavala na témy globálneho vzdelávania a kritického myslenia. Momentálne koordinuje aktivity Komenského inštitútu, ocenenia Učiteľská osobnosť Slovenska a RCPU v okresoch Zvolen, Detva a Krupina.
Juraj Hipš
Modelová škola ALMA
Je bývalý učiteľ a zakladateľ CEEV Živica. Venuje sa inováciám vo vzdelávaní a podpore učiteliek a učiteľov. Nadácia Pontis a Ashoka ho zaradili medzi významných sociálnych inovátorov Slovenska. Žije s rodinou na Zaježovej.
Zuzana Gallayová
program Zelená škola
Absolvovala Fakultu ekológie a environmentalistiky vo Zvolene, kde začala učiť predmety Environmentálna výchova a Metódy environmentálnej výchovy. V programe Zelená škola je od roku 2004 najprv ako dobrovoľníčka a od roku 2019 ako členka tímu. Vidí zmysel vo výučbe, ktorá je prepojená s reálnym životom.
Katarína Lepešková
projekt GreenGate / SadOVO
Vyštudovala ekológiu a ochranu biodiverzity na Fakulte ekológie a environmentalistiky na TU vo Zvolene. Počas štúdia pôsobila ako konzultantka programu Zelena škola a učila v Zaježovskej škole Holistickú enviro výchovu. Od roku 2011 pracovala v Živici v programe Zelená škola až do rodičovskej dovolenky. Od mája 2021 má na starosti projekt Eko Alarm.
Martina Štesková
modelová škola ALMA / Zaježovská škola
Vyštudovala učiteľstvo pre 1. stupeň ZŠ na Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Teoretické vedomosti si v praxi overila spoluprácou so ZŠ v Bystrici, spoluorganizovaním detských táborov a lektorovaním učiteľských seminárov. Vo svojej práci využíva hlavne prvky intuitívnej pedagogiky a zážitkové vyučovanie. Teraz sprevádza cestou spoznávania deti na škole v Zaježovej.
Andrea Uherková
projekt Funebra / SadOVO
Absolventka Fakulty ekológie a environmentalistiky vo Zvolene. V Živici je súčasťou projektu Funebra. Od roku 2017 spravuje prírodný cintorín Záhrada spomienok vo Zvolene, kde pôsobí aj ako obradníčka. Naďalej pomáha aj s projektom SadOVO, ktorý predtým 4 roky viedla.
Lesanka Blažencová
program Zelená škola / Elektroodpad - dopad
Absolvovala Fakultu ekológie a environmentalistiky vo Zvolene a popri štúdiu aj neskôr bola dobrovoľníčkou v Združení Slatinka. Od roku 2003 sa venuje environmentálnej výchove pre rôzne vekové skupiny. Pôdu prírodovedného múzea v roku 2020 vymenila za tím Zelenej školy. Chce prinášať novú energiu, nápady a spolupodieľať sa na učení vonku.
Denisa Adamovičová
program Komenského inštitút
Vyštudovala etiku vzťahov s verejnosťou a obchodný protokol. Už počas štúdia jej boli blízke témy hodnotovej kultivácie človeka. Jej úvahy rezonovali až k téme kvalitného a spravodlivého vzdelávania pre všetkých. V Živica pracuje v Komenského inštitúte, kde snaží pomôcť zlepšiť naše vzdelávanie. Verí, že komplexné zmeny prídu cez konanie jednotlivca.
Uršula Mičovská
program Komenského inštitút
Študovala medzinárodné vzťahy a diplomaciu v Banskej Bystrici. Potom pracovala v súkromnom sektore, kde nadobudla skúsenosti participáciou na veľtrhoch naprieč kontinentmi. Keď sa stala matkou, intenzívnejšie začala riešiť tému prirodzenej výchovy a dôležitosti vzdelávania. Chce sa spolupodieľať na pozitívnej a potrebnej zmene školstva zdola.
Mária Sendecká
program Zelená škola
Vysokoškolské časy strávila v Tatranskej Javorine na bakalárskom študijnom programe Stráž prírody. Magisterské štúdium venovala učiteľstvu biológie a ekológie na UKF v Nitre. Po škole dva roky pracovala ako lektorka environmentálnej výchovy v lesnom prostredí a učila v malotriedke prírodovedné vedy. Baví ju učenie vonku, najlepšie v lese a nebojí sa ani zlého počasia.
Veronika Malčeková
ekonómka
Vyštudovala ekonómiu a manažment na Ekonomickej fakulte UMB, no účtovníctvo a ekonomiku si obľúbila už počas študijných povinností na Obchodnej akadémii v Lučenci. Je rodáčka z Veľkého Krtíša. Okrem práce rada trávi čas s rodinou, miluje prírodu, farby jesene a more.
Katarína Ruttkayová
program Komenského inštitút
Pochádza z Banskej Bystrice, kde vyštudovala medzinárodné vzťahy. Pred nástupom do Živice pracovala v súkromnej sfére, aj štátnej správe v Bratislave. Rada trávi čas v prírode, k jej koníčkom patrí vysokohorská turistika, cestovanie a maľovanie.
Júlia Žabková
Modelová škola ALMA
Pochádza zo Zvolena, vyštudovala psychológiu na UCM v Trnave. Pracovala v súkromnom a bankovom sektore, v Živici je súčasťou tímu modelovej inkluzívnej školy vo Zvolene.
Robert Kaluža
vedúci Vzdelávacieho centra Zaježová
Pôsobil som v cestovnom ruchu, najprv v hoteloch medzinárodných hotelových sietí na rôznych pozíciách a v rôznych krajinách, neskôr som pracoval pre online platformu Booking.com, až mi prišla do cesty Živica. Bývam v Banskej Štiavnici, kde sa starám o permakultúrnu záhradu, malý ovocný sad, pár sliepok a kde chovám včely.
Lenka Banasová
Vzdelávacie centrum Zaježová
S centrom som prepojená už od roku 1999, keď som s rodinou prišla žiť do Zaježovej. Bola som jednou zo zakladateľov Čarovar s.r.o., ktorá zabezpečuje stravu v centre. Mám na starosti financie a varenie a snažím sa spríjemniť našim návštevníkom ich pobyt chutnou vegetariánskou stravou. Trávim veľa času v záhradke, je to pre mňa zábava, relax a pohladenie po duši.
Vladimír Milo
Vzdelávacie centrum Zaježová / Pobyty v tme
Moje pôsobenie v centre je spojené s príchodom na Zaježovú. Bol som jedným zo zakladateľov Čarovar s.r.o. a pri rekonštrukcii centra som okrem iného zo starého humna vybudoval a neskôr prevádzkoval čajovňu. Momentálne sa venujem už iba kuchyni, kde práca v nej pre mňa znamená aj prácu na sebe.
Soňa Chlebničanová
Zaježovská škola
Vyštudovala environmentálnu výchovu na UMB v Banskej Bystrici. Pracovala ako učiteľka v Škole U Filipa a zároveň si doplnila pedagogické vzdelanie. Dlhé roky sa venuje environmentálnej výchove, 8 rokov pracovala ako dobrovoľníčka v programe Zelená škola, neskôr viedla výstavu o energii pre školy a momentálne pôsobí ako učiteľka v Zaježovskej škole.
Martin Šlauka
Vzdelávacie centrum Zaježová
Žije v Zaježovejod roku 2000 a bol súčasťou tímu zberného dvora obce Pliešovce spolu s Igorom Chýrom a ďalšími novolazníkmi. Dlhšie spravoval potravinovú banku v Zaježovej a staral sa o chod Zaježovskej školy. Život v Zaježovej si spestruje brigádami v zahraničí. Súčasťou jeho záujmu o alternatívne technológie je aj snaha dať veciam druhý život.
Monika Mihálová
Vzdelávacie centrum Zaježová
Môj príchod na Zaježovú je spojený s mojimi detvákmi a Zaježovskou školou. Vďaka tomu som mohla objaviť Vzdelávacie centrum. Žijem a pracujem tu od roku 2016 v tíme skvelých ľudí a priateľov. Voľný čas trávim so svojou rodinou, mám rada kone, psy, mačky a kamene, a trochu zabŕdam do štúdia homeopatie.
Gábor Pásztor
Vzdelávacie centrum Zaježová
Pochádza z dedinky Veľké Ludince. Po ukončení Fakulty ekológie a environmentalistiky v TU Zvolen sa vydal do sveta a preskakoval rôznymi profesiami. Pri práci so znevýhodnenými ľuďmi sa rozhodol naplno venovať tretiemu sektoru. Vždy sa snaží spájať svoje vášne a záľuby so zamestnaním, nie je to inak ani pri jeho práci v Sokratovom inštitúte.
Bára Halíková
projekt GreenGate
Vyštudovala environmentálny manažment a odpadové hospodárstvo na GCU v Glasgowe. V Živici začínala s projektom GreenGate, ktorého hlavným cieľom je vzdelávanie verejnosti o nebezpečných látkach v kozmetike. Momentálne žije so svojím partnerom a dcérkou na Zaježovských lazoch v malom mobilnom domčeku, ktorý si sami postavili.
Zuzana Kováčová
Vzdelávacie centrum Zaježová
Od malička mala silný vzťah k prírode, ktorý sa neskôr prejavil aj ako aktivizmus v hnutí Extinction Rebellion či realizovanie permakultúrnych záhrad znevýhodneným ženám v Karibiku a život v modelovej nemeckej eko-dedine. Nadšená pre vegánsku kuchyňu, rada sa venuje rozličným formám umenia a sníva o bezpečnom svete plnom biodiverzity.
Kristína Serafin
Študovala žurnalistiku a manažment prírodných zdrojov na viedenskej BOKU. V Živici spoluzakladala portál čierna labuť, ktorý vedie spolu s jeho rozhlasovou rubrikou čiernalabuť_FM. Je aktívna mestská cyklistka so záujmom o komunálnu politiku a životné prostredie.
Petra Ježeková
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a "Environmental Policy" program na AINOVA v Svätom Juri. V CEEV Živica pôsobí na rôznych pozíciách od roku 2002. Absolvovala stáž v partnerskej ekoporadni v rakúskej organizácii "die umweltberatung". Je certifikovaná "eko-upratovačka" a včelárka.
Zuzana Dovalová
Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a environmentálnou výchovou sa začala ako dobrovoľníčka Ekocentra DAPHNE zaoberať už počas štúdia. Počas desiatich rokov práce v Živici sa venovala globálnemu aj environmentálnemu vzdelávaniu. Pred odchodom na materskú dovolenku pracovala na projekte Mestských včiel.
Jana Lapínová
Študovala na Fakulte ekológie a environmentalistiky na TU vo Zvolene. Už počas štúdia od roku 2013 dobrovoľničila v CEEV Živica ako konzultantka v programe Zelená škola. V roku 2015 začala pracovať naplno na projekte Lokálnej meny Živec a pokračovala ako členka tímu Zelenej školy. Momentálne sa venuje na materskej dovolenke synovi.