fbpx
Podporte
nás

Zvolenskí žiaci odhaľovali nepekné tajomstvá kvetinových kytíc

Eva Sládková
15.6.2023
Mnohé školy chodia v júni na rôzne exkurzie a učiteľky ZŠ Hrnčiarska vo Zvolene ich spojili s dokonalou prípravou na záver školského roka. Kvety, ktoré od žiakov dostávajú, by ich totiž ešte viac potešili, ak by boli vypestované na Slovensku. Ide o školu, ktorá je dlhodobo zapojená v našom programe Zelená škola.

Exkurzia školákov na rodinnú kvetinovú farmu Páperie vo Zvolene súvisela so vzdelávaním o udržateľnosti a potrebe podpory lokálneho pestovania.

„V programe Zelená škola je dôležité, aby sme prepájali učenie o problémoch životného prostredia s reálnym životom. Darovanie kvetov pri rôznych príležitostiach je jeho bežnou súčasťou. Považujem za dôležité nielen na problémy poukazovať, ale aj prinášať inšpirácie a riešenia. Preto sme v spolupráci s kolegyňou Andreou Uherkovou z Funebry pripravili pre deti špeciálny workshop priamo na rodinnej kvetinovej farme u Katky Bajo,” vraví manažérka programu Zelená škola Zuzana Gallayová.

Väčšina rezaných kvetín, ktoré si kúpime u nás v obchodoch totiž pochádza z krajín ako Keňa, Kolumbia, Ekvádor a Zimbabwe – to sú najväčší producenti kvetinového biznisu. Pri ich pestovaní sa používa množstvo chemikálií a vody a k nám sa dostanú – ako  inak – lietadlom. Ich uhlíková stopa je teda obrovská. V rámci švajčiarskej štúdie Flower Label Program sa ukázalo aj to, aký dôležitý je spôsob ich pestovania. V Nemecku „vypúšťajú“ kvety pestované na voľnom priestranstve len 2 kg CO2ekv. V Európe je mekkou kvetinového biznisu Holandsko, no tamojšie  pestovanie vo vykurovaných skleníkoch vyprodukuje až 40 kg CO2 na kilo! Dôvodov, prečo neísť touto cestou je naozaj obrovské množstvo. A tak žiaci počas workshopu zisťovali, aký je rozdiel medzi kyticou ruží kúpenou v obchode a vypestovanou v lokálnom záhradníctve, spoznávali rôzne druhy kvetov priamo na pozemku a dozvedeli sa podrobnosti z chodu kvetinovej farmy.

„Pár rokov dozadu nebolo jednoduché nájsť kvety, ktoré neboli z dovozu a boli pestované lokálne u nás na Slovensku. Ja som sa rozhodla priniesť alternatívu k dovážaným kvetom a vysadila som svoje prvé záhony. O pozadí kvetinového biznisu sa už čo-to popísalo, ale je dôležité, aby sme spomenuli aj tých, ktorí to robia inak. Preto som rada, že som mohla prijať žiakov a ich pani učiteľku na našej farme a ukázať im, ako kvety pestujeme my, prirodzene a šetrne k prírode,“  uviedla pestovateľka Katarína Bajo.

Učiteľky veria, že takýto spôsob vzdelávania je najlepšou formou, ako si deti môžu dôležité informácie zapamätať. Dúfajú, že o zisteniach budú hovoriť doma s rodičmi, súrodencami a priateľmi a že tento rok v posledný školský deň dostanú najmä lokálne kvety.

„Návšteva v čarovnej záhrade u Katky Bajo – lokálnej pestovateľky a kvetinárky ma naplnila nádejou, že naši ľudia rozmýšľajú srdcom a dušou k prírode a k zdrojom, ktoré máme doma. Chcú tvoriť a svoju prácu poskytovať ľuďom doma. Bez chémie a uhlíkovej stopy. Lebo keď sa chce, tak sa dá. Ďakujem za možnosť posunúť žiakom poznatky, odkiaľ vlastne kvety pochádzajú a čo všetko prejdu, kým sa dostanú k nám, ” vyjadrila sa učiteľka ZŠ Hrnčiarska Zvolen, ktorá je zapojená do programu Zelená škola, Zuzana Lászlová.

„Najviac sa mi páčilo, ako sa kvety pestujú – s láskou, akoby tie kvety v kytici stále žili, ako keby mali dušu. Myslím, že takéto učenie o nových veciach v prírode má zmysel a dúfam, že sa to bude šíriť ďalej aj k ostatným deťom,”  uzavrela žiačka Lily.

Podobne názorne môžu učiť   aj ďalšie slovenské školy. Program Zelená škola totiž otvoril prihlasovanie do nového ročníka. Záujemcovia sa môžu hlásiť do 30.6. cez www.zelenaskola.sk.

Exkurzia bola súčasťou projektu Viac lásky, menej plastu, ktorý realizuje Zelená škola v spolupráci s projektom Funebra, ktorý rozvíja prírodné pohrebníctvo na Slovensku.

0