fbpx
Podporte
nás

Zuzana Čaputová si váži vzdelanie. Aj tento rok prijala na audiencii výnimočné učiteľky a učiteľov

Eva Sládková
3.7.2023
Prezidentka Zuzana Čaputová sa v rámci svojho mandátu snaží aj o pozdvihnutie učiteľského statusu a uznanie výnimočných pedagógov. Aj tento rok preto prijala na audiencii dve desiatky finalistov ocenenia Učiteľ Slovenska aj 23 účastníkov nášho Ročného programu Komenského inštitútu.

Učitelia, ktorí sa zišli na audiencii u pani prezidentky, menia školstvo zdola a prostredníctvom malých školských reforiem prinášajú do svojich tried a škôl vzdelávacie  inovácie ako aj hodnoty rešpektu, demokracie a občianskej angažovanosti.

“Doba, ktorú žijeme, je náročná. Mladí ľudia často veria dezinformáciám a o to dôležitejšia je vaša rola ako ľudí, ktorí ich môžete viesť poznaním, kritickým myslením a motivovať ich k dialógu,” uviedla Zuzana Čaputová.

Komenského inštitút roky vzdeláva, sieťuje a podporuje aktívne pedagogičky a pedagógov. Organizuje tiež ocenenie Učiteľ Slovenska, ktoré každoročne oceňuje tie a tých najvýnimočnejších z nich.

„Pani prezidentka pred niekoľkými dňami povedala veľmi dôležitú myšlienku, že demokracia nemôže stáť na jednom človeku. Veľmi si vážim, že naša krajina má učiteľky a učiteľov, ktorí denno denne prinášajú hodnoty a vzory ľudskosti, spolupráce a erudovanosti do škôl a tried naprieč Slovenskom. Ich práca je pre našu spoločnosť kľúčová a som vďačná, že pani prezidentka takýmto spôsobom verejne ocenila ich vklad a prínos,“ dodala manažérka Komenského inštitútu Zuzana Labašová.

Na audiencii sa zúčastnil aj tohtoročný laureát ocenenia, Rastislav Očenáš zo ZŠ Sliač.

„Prijatie pani prezidentkou je pre slovenské učiteľky a učiteľov dôležitým signálom, že ich práca nie je prehliadaná a opomenutá. Je to zároveň aj povzbudenie pre celú spoločnosť, aby si viac všímala svojich pedagógov, nadväzovala s nimi dialóg, vytvárala im podmienky a podporovala ich v tom, aby mohli do slovenských škôl a tým aj do miest a obcí prinášať inovácie, búrať predsudky, znižovať mieru nenávisti medzi ľuďmi. V tomto všetkom môžu pedagógovia meniť nastavenie celej spoločnosti smerom k ľudskosti, porozumeniu, rozvoju. Aj toto stretnutie je výzvou pre žiakov, ich rodičov, tvorcov zákonov v SR – pozrite sa dnes na učiteľky a učiteľov inak – nie cez komentáre sociálnych sietí. Sú to ľudia, ktorí v mnohých ohľadoch tvoria tvár našej krajiny, zaslúžia si úctu a pozornosť,“ uzavrel Rastislav Očenáš.


Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize, realizovaná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Ide o ocenenie inšpiratívnych a výnimočných učiteľov základných a stredných škôl naprieč Slovenskom.

Komenského inštitút je vzdelávací program pre pedagogičky a pedagógov, ktorý organizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Vzdeláva a podporuje pedagógov, ktorí sú súčasťou reformy školstva zdola. Realizuje ročný vzdelávací program, pestrý Alumni program pre absolventov, ocenenie Učiteľ Slovenska, vzdelávacie podujatia a vydáva publikácie pre širokú pedagogickú verejnosť (www.komenskehoinstitut.sk).

0