fbpx
Darujte
2%

Živica hľadá Učiteľa Slovenska 2021. Nominujte toho svojho, vyzývajú ambasádori Daniel Hevier či Kristína Tormová!

Eva Sládková
6.9.2021
„Učiteľské povolanie je jedno z najušľachtilejších,“ uviedol na tlačovej besede v pondelok 6.9.2021 ambasádor ocenenia Učiteľ Slovenska, spisovateľ Daniel Hevier. Komenského inštitút, program neziskovej organizácie Živica, sa rozhodol aj tento rok vyzdvihnúť výnimočné pedagogičky a pedagógov.

Majú totiž za sebou náročný pandemický rok a pred sebou nový školský rok plný otáznikov a neistôt. O to viac ich treba v ich náročnom poslaní povzbudiť, najmä, ak  status učiteľského povolania v našej spoločnosti ani zďaleka nezodpovedá tomu, aká je to dôležitá práca.

„Aj preto sme sa rozhodli zorganizovať 4. ročník ceny Učiteľ Slovenska. Našim cieľom je meniť pohľad, akým svet pozerá na učiteľov. Keďže my v Komenského inštitúte pracujeme so širokou pedagogickou verejnosťou, môžem povedať, že na Slovensku máme množstvo výnimočných učiteliek a učiteľov,” vraví programová manažérka Komenského inštitútu Zuzana Labašová.

Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize, realizovaná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Ide o ocenenie inšpiratívnych a výnimočných učiteľov základných a stredných škôl naprieč Slovenskom. Tento rok sú ambasádormi projektu vedec Pavol Čekan, moderátorka Adela Vinczeová, humorista Fero Joke, herečka Kristína Tormová a spisovateľ Daniel Hevier.

„Učitelia to v našej krajine nemajú úplne jednoduché. Málokedy sú dostatočne ocenení a pritom je učiteľ tým, komu zverujeme nášho malého človeka. Nemám dôležitejších ľudí, ako tých malých, ktorých som priviedla na tento svet. Je to nesmierne zodpovedná funkcia. A preto mi je veľmi sympatické, že sa učitelia oceňujú, že sa pripomína ich dôležitosť,“ uvádza Kristína Tormová.

„Pomáham učiteľom už roky svojou podporou a skúsenosťami. Pokladám to za potrebné najmä dnes, keď sa na nich kladú enormné nároky a nie vždy majú podporu spoločnosti, ale aj rodičov či celého systému,“ dodáva Daniel Hevier.

Obaja ambasádori sa rovno rozhodli nominovať výnimočných pedagógov, ktorých osobne poznajú.

„Mohol by som menovať desiatky učiteľov, ktorých sledujem po celom Slovensku, ale za všetkých spomeniem Ivanku Zacharovú zo ZŠ Pusté Sady. Vytvorila zo svojej školy naozajstný sad, nie pustý, ale rozkvitnutý,“ nominuje Daniel Hevier.

„Nakoľko naše dcéry sú čerstvé druháčky a ja už do školy nechodím, chcem jednoznačne nominovať ich triednu Andreu Tóthovú. Nie preto, aby ich ľúbila ešte viac, ale predovšetkým preto, že sa vďaka nej aj my, rodičia, cítime byť súčasťou školy. Som veľmi vďačná, že nevníma rodičov ako otravných a zbytočných ľudí, ale ako súčasť triedy. Nomináciu si zaslúži za individuálny prístup, láskavosť a v neposlednom rade aj humor,“ dopĺňa Kristína Tormová.

Nominovať pedagogičku alebo pedagóga na ocenenie môže ktokoľvek, stačí vyplniť formulár na webe Učiteľa Slovenska. Treba tak spraviť do 15. októbra. Následne budeme nominovaných kontaktovať a ak vyplnia prihlášky, nominačný proces bude uzavretý. Učiteľa Slovenska 2021 napokon vyberie odborná porota. Jej členkou je aj vlaňajšia ocenená, učiteľka Iveta Barková.

„Som na ocenenie veľmi hrdá, ale viem, že bez môjho úžasného pedagogického tímu by som takú poctu nikdy nezískala. Náš ročník mal smolu v tom, že sme sa nikdy osobne nestretli, že všetky aktivity spojené s ocenením boli iba online, ale napriek tomu sme viacerí nadviazali medzi sebou pekné kontakty. Sila prepojenia výnimočných učiteľov je jedným z plusov takéhoto ocenenia. Dôležité je však najmä to, aby sme spoločne zdieľali príklady dobrej praxe, príbehy úspešných či výnimočných učiteľov a takto prispievali k posilneniu pozitívneho obrazu učiteľov na Slovensku,“ uviedla Učiteľka roka 2020 Iveta Barková.

Komenského inštitút ešte pred letom zorganizoval prieskum medzi školákmi o tom, ako vnímajú svojich pedagógov a ako si predstavujú ideálnu školu. Nejde o reprezentatívny prieskum, no z 1 310 odpovedí žiakov a študentov sa dá mnohé odvodiť. Ukázalo sa, že školáci si vážia najmä inovatívnych pedagógov s ľudským prístupom. Z odpovedí vyberáme:

„Vážme si učiteľov, dajme im motiváciu usilovne a poctivo vykonávať svoju prácu. Toto zamestnanie je časovo a aj psychicky náročné. Čím menej si to budeme všímať a zanedbávať to, tým viac sa tu budú objavovať nekvalitní učitelia. Čím viac zlých učiteľov, tým viac zlých žiakov a neskôr zamestnancov,“ napísala 14- ročná žiačka základnej školy z Trnavského kraja.

Nominovať možno učiteľku alebo učiteľa základnej či strednej školy. Všetky podrobnosti nájdete na webe.

 

Za možnosť realizovať ďalší ročník ocenenia a podporu našich aktivít ďakujeme Nadačnému fondu Telekom.

0