Vynikajúce výsledky: Školy zapojené v EkoAlarme dokázali znížiť množstvo odpadu o polovicu
Viaceré mimovládne organizácie na to upozorňujú a snažia sa to zmeniť, ale výsledky sa dostavujú pomaly. My v Živici na to ideme cez vzdelávanie a aj keď malými krokmi, no predsa sa nám darí vychovávať novú environmentálne mysliacu generáciu, ale tiež vzdelávať v tejto oblasti rodičov a najmä pedagógov. Tohtoročné výsledky projektu EkoAlarm, ktorého sa zúčastnilo 72 škôl a dokopy 10-tisíc účastníkov, sú viac ako potešujúce.
„Množstvo odpadu a to, ako s ním nakladáme má obrovský vplyv na životné prostredie a klimatické zmeny. Odpady sú často zdrojom materiálov, ktoré by sme mohli znovu použiť a ušetriť životné prostredie od ich náročného získavania. Navyše je potrebné si uvedomiť akú ekologickú stopu za sebou zanecháva aj samotné spracovanie odpadov. Či už ide o recykláciu, spaľovanie alebo to najhoršie – skládkovanie. Sme presvedčení, že treba začať od škôl a vzdelávať deti tak, aby pre ne bolo samozrejmé odpad minimalizovať alebo aspoň správne triediť,“ vraví koordinátorka projektu Eko Alarm Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica Katarína Lepešková.
Tento rok sa do projektu zapojilo 72 škôl. Niektoré vďaka tomu len začali riadne triediť odpad, iné sa rozhodli vôbec ho nevytvárať. Školy prešli dvojročným procesom, v prvom roku získali 19-tisíc košov na triedenie a následne pridalo aj online vzdelávanie. Deti aj učitelia sa teda s odborníkmi hravou formou vzdelávali v tejto téme.
„Veľmi sa teším, že školy dokázali znížiť množstvo odpadu až o 45,7 percenta. Dovolím si tvrdiť, že po realizácii projektu EkoAlarm vie celá škola ako triediť odpad a predchádzať jeho vzniku. Navyše projektom podporujeme mäkké zručnosti žiakov zapojených do akčného tímu ako schopnosť je spolupracovať, kreativita, komunikačné zručnosti či vystupovanie na verejnosti,“ dodáva Katarína Lepešková.
Jej slová potvrdzujú aj pedagogičky zo zapojených škôl.
„Aj keď nie u každého žiaka sme zmenili postoj, postupne sa nám vytvárajú väčšie skupiny študentov, ktorí si uvedomujú potrebnosť zmeny, a zároveň sa podieľajú na rôznych akciách. Vnímame, že aj vďaka projektu Ekoalarm (ktorý bol spúšťacím faktorom) sa nám otvorili ďalšie možnosti a väčšia odhodlanosť pracovať na zmenách,“ uviedla Michaela Jarná z SOŠ Beauty Gemerská 1 v Košiciach.
„Po aktivitách, ktoré sme realizovali, sa veľmi zlepšilo triedenie odpadov v našej škole. Za jeden deň vyprodukujeme len malé vrecko odpadu, ktoré zväčša tvoria použité utierky. Po aktivitách zameraných na znižovanie produkcie odpadu sa znížili aj gramy na osobu, čo sa týka plastov,“ zhrnula výsledky Terézia Adámiová zo ZŠ s MŠ Hontianske Nemce.
Bio-odpad začala triediť viac ako polovica zúčastnených škôl.
„EkoAlarm je príležitosťou pre školy byť tiež skvelým príkladom pre celý región. Sme radi, že máme takú dobrú odozvu a tak práve zvažujeme, ako formou budeme tento projekt realizovať v budúcnosti,“ uzavrela Katarína Lepešková z CEEV Živica.