fbpx
Podporte
nás

V komunitnej záhrade na streche Nív budú dva druhy detí: šťastné alebo čisté

Eva Sládková
12.10.2021
Bratislavčania sa po rokoch dočkali novej autobusovej stanice. Je moderná, nájdete v nej aj kaviarne, reštaurácie a obchody, no najmä - má veľkú zelenú strechu.

Odborníci už roky poukazujú na to, že v mestách sú práve zelené strechy jednou z ciest ako bojovať so zmenou klímy. No a tá na Nivách je naozaj veľká a krásna. Navrhli ju britskí architekti. Okrem jeden malej časti – komunitnej záhrady, ktorá je dielom odborníkov z CEEV Živica. Má byť dôkazom, že i na streche budovy sa môže dariť úžitkovým rastlinám a hmyzu, no najmä – má byť miestom, kde si Bratislavčania užijú relax v prírode.

„Naša komunitná záhrada tvorí len časť zelenej strechy, ide o niekoľko štvorcových metrov. Veríme však, že sme vytvorili príjemný priestor pre jednotlivcov alebo rodiny s deťmi, spojený s možnosťou grilovania. Sú tu trvalkové záhony priateľské k opeľovačom, hmyzí hotel, pocitový chodník a vyvýšené záhony, kde si záujemcovia budú môcť v rámci komunitnej záhrady dopestovať nejaké plodiny,“ vysvetľuje Ivana Poláčková z CEEV Živica.

Developer HB Reavis od začiatku plánoval na zelenej streche časť venovať aj komunitnej záhrade. Chcel najmú deťom, ktoré sem budú chodiť s rodičmi, čo najlepšie priblížiť, ako to v bežnej prírode chodí.

„Chceme sme pritiahnuť deti z okolitých škôl a vybudovať tu komunitu, ktorá sa bude o záhradu starať. Deti uvidia, ako rastliny rastú, že existuje aj hlina, od ktorej sa dajú zamazať prsty. U nás sa  budú deti deliť na dve kategórie – šťastné so špinavými rukami a čisté,“ vraví s humorom developer Viktor Ondrášek.

Na vytvorenie komunitnej záhrady Živicu oslovil developer, pretože poznal naše aktivity. Komunitná záhrada je prírodná a komunita, ktorá sa o ňu bude starať, si tam vypestované dobroty bude môcť rovno skonzumovať buď surové alebo si ich ugrilovať na grile, ktorý je k dispozícii.

„Komunitu ľudí, ktorá sa bude o vyvýšené záhony starať a zberať úrodu ešte len hľadáme. Spoločne so Živicou chceme urobiť výzvu a uvidíme. Možno to budú obyvatelia blízkej štvrte 500 bytov, alebo zamestnanci okolitých kancelárií, prípadne niekto iný,“ približuje Beáta Móriová, zástupkyňa Nivy centrum.

Každopádne, celá zelená strecha aj komunitná záhrada sú už teraz k dispozícii širokej verejnosti. Dúfame, že to pre všetkých bude príjemné miesto na relax.

„Je navrhnutá tak, aby kvitla počas väčšiny vegetačného obdobia. Sú tam trvalky, ale aj rôzne liečivé bylinky či ovocné kríky. Je to teda taká kombinácia úžitkových a okrasných rastlín, ktoré spoločným pôsobením lákajú opeľovače. Našim cieľom je ukázať, že aj v meste môže byť veľká biodiverzita na malom mieste,“ uzatvára Ivana Poláčková z CEEV Živica.

0