fbpx
Podporte
nás

V Bratislave bude prvý festival o starnutí a umieraní s rešpektom Memento mori

Eva Sládková
15.9.2023
Téma záveru života a umierania je na Slovensku stále veľkým tabu. Aj napriek tomu, že spoločnosť starne, je v popredí kult mladosti, nehovoriac o tom, že naše inštitúcie vôbec nie sú pripravené na zabezpečenie dôstojnej starostlivosti na konci života. My sa najmä v projekte Funebra dlhodobo venujeme šíreniu otvoreného a zodpovedného prístupu ku smrti spolu s rozvojom prírodného pohrebníctva.

Na prvom ročníku festivale o živote a smrti Memento mori, ktorý Funebra organizuje spolu s pohrebnou agentúrou Bolo.sk, sa stretnú odborníci z rôznych oblastí a budú diskutovať o tom, ako túto tému citlivo priniesť do verejného diskurzu. V diskusiách a besedách sa bude debatovať o tom, čo treba zmeniť, aby sa u nás seniorom žilo lepšie, aby sme umierali dôstojne, ale tiež tomu, ako zvládať smútok či zorganizovať jedinečný pohreb.


„Na Slovensku o smrti nehovoríme. Bojíme sa reakcie okolia alebo toho, že si smrť privoláme. Mnohí z nás majú pocit, že sa nás táto téma skrátka ešte netýka. V skutočnosti sa týka neustále nás všetkých a našim festivalom chceme smrť vrátiť späť do života, pretože je jeho súčasťou, tak ako narodenie,“ vraví organizátorka festivalu Monika Suchánska z projektu CEEV Živica Funebra.

„Potrebujeme sa o tejto neľahkej téme pokojne zhovárať, zbaviť ju nánosu tabuizácie, predsudkov a stereotypov. Pokojná diskusia a múdre argumenty nám môžu pomôcť vniesť do tejto neodmysliteľnej súčasti našich životov viac empatie, priblížiť poslednú fázu života našej predstave o ľudskej dôstojnosti. Zmeny by sa mali odohrať prakticky na všetkých úrovniach života spoločnosti – v hodnotovom nastavení spoločnosti, vo verejných politikách vo sfére práce, zdravotníctva, sociálnej starostlivosti, v systéme vzdelávania, v technologickom rozvoji či v mediálnej prezentácii starších ľudí a staroby. Vidíme však okolo seba, že žiadúce sú aj zmeny v postoji jednotlivcov: ľudia by sa mali už v mladšom a strednom veku začať pripravovať na starobu, neodsúvať pomyslenie na ňu až do momentu odchodu do dôchodku. Je to dôležitý predpoklad, aby vyšší vek prežili čo najzdravšie a najaktívnejšie, aby nemuseli prepadať pocitu zbytočnosti či vyradenia zo spoločnosti, aby nestrácali zmysel života,” dodáva sociologička Zora Bútorová.


Diskutovať sa bude aj o tom, ako sa vyrovnávať so smrťou blízkych, napríklad detí, ako s nimi hovoriť o odchode blízkych osôb, ale tiež o tom, ako sa k smrti pristupovalo kedysi a čo sa zmenilo do dnešných čias.

„Smrť a straty sú súčasťou našich životov, pomáhajú nám uvedomiť si, kam chceme smerovať svoju pozornosť, energiu, čas, lásku, ako chceme svoj život prežiť, akú stopu tu chceme nechať. Deti vnímajú smrť v televízii, počítačových hrách, aj vlastných skúsenostiach. Učia sa veľa o vonkajšom svete a technológiách, ale tie ich nenaučia súcitu, empatii a neposkytnú útechu. Úlohou nás, dospelých, je pripraviť ich na straty, byť im sprievodcom pri oplakávaní strát a naučiť ich, čo pomáha, keď straty bolia,”  vysvetľuje psychologička Mária Anyalaiová.

„Problematika smrti a umierania je antropologickou konštantou – teda témou, ktorá tu bola, je a bude – nie však v každej dobe rovnako a dostatočne v spoločnosti akcentovanou. Je potrebné ju otvárať, obzvlášť v dnešnej dobe charakterizovanej individualizmom, zameraním na vlastné ego a uspokojovanie vlastných potrieb tu a teraz, počas života,“ nabáda etnologička Margita Jágerová, ktorá takisto bude hostkou festivalu.


Festival Memento mori sa uskutoční 7. októbra v Pistoriho paláci v Bratislave.

0