fbpx
Podporte
nás

Unikátna príručka Energia v súvislostiach prináša príklady ako ušetriť. Slúžiť bude nielen Zeleným školám

Eva Sládková
9.10.2023
Vojna na Ukrajine a s ňou súvisiaca energetická kríza nás núti prehodnocovať svoje návyky. Pritom environmentalisti upozorňujú už desaťročia, že máme zmeniť naše spotrebiteľské správanie. Kríza je tu totiž dlho, no až vysoké ceny energií z nej spravili jednu z top tém.

CEEV Živica prostredníctvom svojho programu Zelená škola teraz prináša novú unikátnu príručku Energia v súvislostiach, ktorá má slúžiť pedagogičkám a pedagógom, ale aj ostatným občanom.

„Nájdete tam originálne tipy, ako šetriť energie. Vedeli ste napríklad, že najvýhodnejšie je púšťať pračku a umývačku v noci, keď je sieť menej zaťažená?„ uviedla Petra Ježeková, jedna z autoriek príručky. „Aj šetrenie studenou vodou šetrí energiu. Aj studená voda sa do vášho bytu či domu musí nejako dopraviť, a to pomocou púmp a čerpadiel, ktoré poháňa elektrina. Rovnako potom odchádza do čističky, ktorá tiež spotrebuje významné množstvo elektriny. Napríklad Bratislavská vodárenská spoločnosť ako jeden z dôvodov zdražovania cien vodného a stočného uvádza najmä nárast nákladov na spotrebu elektriny potrebnú na odvádzanie a čistenie odpadovej vody,” dodáva Petra Ježeková.

Príručka však neobsahuje „len“ tipy ako ušetriť. Má najmä pomôcť pedagogičkám a pedagógom učiť o energii, jej zdrojoch, výrobe rôznymi spôsobmi a ich dôsledkoch. Je to totiž  náročná téma na pochopenie žiakmi, potrebné sú nielen vedomosti z fyziky, ale je treba viesť žiakov ku kritickému mysleniu a argumentačných schopnostiach. Toto všetko kniha v sebe zahŕňa.

„Príručka prináša prehľadne spracované najnovšie informácie a verím, že pomôže učiteľom a učiteľkám nielen o energii učiť moderne, ale  bude aj motivovať ku konkrétnym krokom k znižovaniu spotreby na školách,” vysvetľuje Zuzana Gallayová, manažérka Zelenej školy.

Knihu slávnostne uvedú do života  12.10. o 13.00 v Košiciach. Bude súčasťou konferencie Ako na klimatickú zmenu prakticky, podujatia plného praktických workshopov, ktoré vyvrcholí slávnostným odovzdaním medzinárodných certifikátov  Zeleným školám. Vlajku si odnesie 80 škôl zo všetkých regiónov Slovenska, ktoré už dokázali nielen moderne učiť, ale zaviedli do škôl praktické zmeny. Jednou z tém, ktorým sa školy venujú je totiž Energia – jej spotreba a výroba sú kľúčové pri klimatických zmenách.

„Sme radi, že výrazne pribúda škôl, ktoré robia to, čo učia a svojimi krokmi už dnes “zachraňujú” planétu. Spomeňme Gymnázium v Púchove, ktoré znížilo spotrebu energie o 19 %, či  ZŠ Škultétyho v Nitre, ktorej sa vďaka prijatým opatreniam podarilo dosiahnuť úsporu elektrickej energie o 22 %. Školy však dokázali mimoriadne znížiť aj množstvo odpadu, zefektívniť jeho triedenie  či urobiť iné opatrenia na zmiernenie dopadov klimatickej krízy,“ uzavrela Zuzana Gallayová.

Slávnostná certifikácia bude tento štvrtok 12.10. v Košiciach. Ďalší program nájdete tu:  PROGRAM

0