fbpx
Podporte
nás

Učiteľkou Slovenska 2021 sa stala výnimočná a obľúbená nemčinárka

Eva Sládková
9.5.2022
Po mesiacoch príprav a hodnoteniach odbornej poroty sme sa v stredu 4. 5. 2022 na slávnostnom galavečere dozvedeli mená výnimočných pedagógov, ktorí získali ocenenia v ankete Učiteľ Slovenska.

Absolútnou laureátkou je Alexandra Hučeková, nadšená učiteľka nemčiny zo Žiliny, ktorú milujú nielen jej žiaci, ale je inšpiráciou aj pre kolegov.

„V prvom rade, milí moji kolegovia a budúci kolegovia, prosím vás, pustite sa skúšanie nových vecí a experimentovania. Skúste sa dívať sa na vašich žiakov ako na obrovské budúce osobnosti, s ktorými sa veľmi dobre pracuje, keď im otvoríte svoje srdiečko. Ďakujem všetkým, ktorí ma povzbudzovali, aby som sa nevzdala a splnila si svoj sen,“ .uviedla s dojatím v hlase na slávnom galavečere Učiteľka Slovenska 2021 Alexandra Hučeková.

Proces výberu laureáta je náročný a trvá niekoľko mesiacov. Z nominácií, ktoré prišli od verejnosti najskôr odborná porota vybrala finálnu 30-ku a z nej napokon 10 TOP učiteľov. Z nich na základe 3 výberových kôl  vybrala víťazku, pričom najviac zavážilo to, aké inovatívne a originálne metódy učiteľka využíva a či dbá na individuálny prístup k jednotlivým žiakom. Alexandra Hučeková to všetko spĺňala podľa odbornej poroty na čele s bývalou hlavnou školskou inšpektorkou Vierou Kalmárovou najlepšie.

„Ak platí, že skvelé školy vznikajú vtedy, ak v nich učia skvelí učitelia, tak potom aj víťaz alebo víťazka ocenenia  Učiteľ Slovenska bude schopný budovať u svojich žiakov šikovnosť a návyky v kontexte výroku anglického pedagóga Williama Coryho spred dvoch storočí: „Do skvelej školy si nechodíte ani tak po vedomosti, ako skôr po šikovnosť a návyky. Po návyk udržať pozornosť, po umenie vyjadrovať sa, po umenie rýchlo si k niečomu vytvoriť stanovisko, preniknúť do myšlienok druhých, po umenie vzdelaným spôsobom vyjadriť súhlas alebo nesúhlas.“ Verím, že tohtoročná laureátka takou učiteľkou je,“ vyjadrila presvedčenie Viera Kalmárová.

Vo finálnej desiatke bolo 7 žien a 3 muži, pričom jednej z nich si takisto odniesol ocenenie. Cenu verejnosti získal obľúbený matematikár Jozef Zvolenský zo Skýcova, ktorý vo verejnom hlasovaní získal vyše 5 tisíc hlasov. Pán Zvolenský sa zviditeľnil najmä počas pandémie, kedy prostredníctvom svojich videí k matematickým výpočtom pomáhal žiakom aj rodičom v dištančnom vzdelávaní.

„Je to neskutočné, veľmi sa z toho teším. Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí za mňa hlasovali.  Znamená to pre mňa, že tá matematika nie je až taká neobľúbená a teším sa, že napriek tomu, že učím na malej dedinskej škole som získal toľko hlasov. Je to pre mňa potvrdenie, že moja práce má význam,“ tešil sa Jozef Zvolenský.

Ocenenie Učiteľ Slovenska po 4. raz zorganizoval Komenského inštitút CEEV Živica.

„Naším cieľom je poukázať na výnimočných pedagógov a pedagogičky a zvyšovať status tohto krásneho povolania. Alexandra Hučeková, Jozef Zvolenský, ale aj zvyšní 8 finalisti budú tento rok reprezentovať všetkých  zanietených pedagógov, ktorí robia pre svojich žiakov naozaj všetko a svojim povolaním doslova žijú,“ uzavrela manažérka Komenského inštitútu Zuzana Labašová.

Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize, realizovaná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Ide o ocenenie inšpiratívnych a výnimočných učiteľov základných a stredných škôl naprieč Slovenskom. Na ocenenie tento rok nominovali najčastejšie žiaci a študenti, alebo ich rodičia, no našli sa aj nominácie od rodinných príslušníkov alebo kolegov, ktorí vidia, čo všetko sú schopní výnimoční pedagógovia vložiť do svojej práce.

Za možnosť realizovať ďalší ročník ocenenia a podporu našich aktivít ďakujeme Nadačnému fondu Telekom.

0