fbpx
Podporte
nás

Učenie vonku pomáha predchádzať aj problémovému správaniu v školách, vrátane šikany

Eva Sládková
16.5.2023
Výskumy ukazujú, že deti a mladiství, ktorí trávia čas v prírode, majú oveľa menej problémov so správaním. Takéto skúsenosti majú aj odborníci zo živičnej platformy Hurá von!, ktorí na ne chcú viac upozorniť počas mája – mesiaca učenia vonku.

Vedci porovnávali duševné zdravie viac ako 3 000 detí v oblasti Londýna a zistili, že tie, ktoré žili bližšie k lesom a zeleni, mali lepší kognitívny vývoj a nižšie riziko emocionálnych a behaviorálnych problémov. Dnešné deti trávia vonku čoraz menej času. Vyplýva to z dávnejšie realizovanej ankety medzi rodičmi v 10 krajinách sveta. Zistilo sa, že deti vo veku 5-12 rokov sú denne vonku v priemere len menej ako 30 minút. Na tieto alarmujúce skutočnosti zareagovalo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré pred 4 rokmi spustilo platformu Hurá von!. Ukázalo sa, že o tipy a metodiky na to ako preniesť vyučovanie von je veľký záujem medzi pedagógmi aj rodičmi.


Máj je mesiacom učenia (sa) vonku, ktoré posilňuje a rozvíja zručnosti potrebné pre 21. storočie – kritické myslenie, komunikáciu, kooperáciu aj kreativitu. Podľa skúseností odborníkov z platformy Hurá von! pomáha tiež prechádzať veľkej výzve súčasnosti a tou je šikana na školách. „Máme vyskúšané a overené, že aj “divokejšie” deti a tínedžeri sa pri vzdelávacích aktivitách vonku upokoja a sú zároveň otvorenejšie rozprávať aj o svojich problémoch a pocitoch. Prítomnosť zelene v spojení s pohybom na organizmus pôsobí harmonizujúco, a tak pravidelné učenie vonku prináša aj benefity spojené s pozitívnymi zmenami v správaní,“ vraví riaditeľka CEEV Živica Ivana Poláčková, ktorá zároveň vedie aj platformu Hurá von!.


„Žiaci s ktorými som sa vzdelávala vo vonkajšom prostredí boli pozornejší, zaujatejší. Mali vždy dobrú náladu a vonkajšie prostredie im pomáhalo zvládať lepšie svoje emócie. Zamerali sme sa na prírodu ako našu súčasť. Vonkajšie prostredie ich prirodzene inšpirovalo, aby boli fyzicky aktívnejší a poskytlo im praktické skúsenosti. Pretože väčšina detí sa učí pomocou svojich zmyslov, určite sme v tejto oblasti pomohli deťom v sebarozvoji,“ uzatvára jedna z pedagogičiek Zuzana Zacherová, absolventka projektu Školy v “oute”, ktorý na slovenských školách vďaka Živici a platforme Hurá von! rozvíja systém učenia vonku.

Živica ponúka metodiky na učenie vonku vytvorené skúsenými pedagógmi a lektormi a zároveň k nim budú počas mája pribúdať ďalšie inšpirácie a novinky podporujúce výučbu vonku, vrátane prieskumu o učení vonku medzi pedagógmi. Vyvrcholením inšpirácií pre učenie vonku bude septembrový Festival Hurá von! v Zaježovej určený pedagógom.

0