fbpx
Podporte
nás

Tohtoročná TOP 30-ka Učiteľských osobností Slovenska ukazuje, že máme silnú nastupujúcu generáciu mladých pedagógov

Eva Sládková
11.1.2024
Významné ocenenie Učiteľská osobnosť Slovenska 2023 sa posunulo do ďalšej fázy. Odborná porota zverejnila aktuálnu TOP 30-ku výnimočných pedagogičiek a pedagógov. Podľa očakávania je medzi nimi viac žien – 23 a 7 mužov. Sú zo všetkých krajov Slovenska, najviac z Bratislavského a Trnavského.

Väčšinou ide o učiteľky a učiteľov, ktorí využívajú rôzne inovatívne metódy, neboja sa moderných technológií, celostne rozvíjajú osobnosť žiakov a ich mäkké zručnosti a sú aktívni i v pedagogickej komunite. 6. ročník tohto medzinárodného ocenenie priniesol aj viacero prekvapivých momentov.

„Tento rok ma veľmi príjemne prekvapilo množstvo mladých učiteľských osobností, ktoré prijali výzvu nominujúcich a prihlásili sa do ocenenia. Svedčí to o tom, že máme silnú nastupujúcu mladú generáciu zapálených učiteliek a učiteľov, ktorí sa hrdo hlásia k tejto profesii,“ uviedla jedna z organizátoriek ocenenia, manažérka Komenského inštitútu a naša riaditeľka Živica Zuzana Labašová.

Global Teacher Prize jej medzinárodné ocenenie, ktoré spája komunitu inšpiratívnych pedagógov z celého sveta. Na Slovensku je jeho licencovanou súčasťou ocenenie Učiteľská osobnosť Slovenska, ktorá sa koná pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Oceňuje inšpiratívne pedagogičky a pedagógov zo základných a stredných škôl. V TOP 30-ke sú teda osobnosti, ktoré učia na 1. stupni ZŠ, ale aj jazykári, učiteľky biológie, fyziky, hudobnej výchovy, náboženstva, etiky, či psychológie zo ZŠ a SŠ.

„Úprimne ma pri čítaní profilov učiteliek a učiteľov, ktorí prijali výzvu stať sa Učiteľskou osobnosťou Slovenska 2023, prekvapilo, koľko profesií a odborností nominované osobnosti na svojich pozíciách zastávajú. Napriek tomu, že sám učím, až pri čítaní „vizitiek“ nominovaných kolegýň a kolegov som si uvedomil, že byť učiteľskou osobnosťou v súčasnej dobe znamená byť terapeutom, často mamou, bútľavou vŕbou, kamarátom, ale i vedcom, manažérkou, kariérnou poradkyňou… Flexibilitu na úrovni superhrdinov a odhodlanie prinášať zmeny do našej spoločnosti, hoci aj po kvapkách – to všetko som našiel v prihláškach aktuálneho ročníka,” uviedol jeden z členov poroty, vlaňajší Učiteľ Slovenska Rastislav Očenáš.

„Sme presvedčení, že jedinečnosť pedagogických osobností sa neviaže na konkrétny predmet či región, ale výnimočné učiteľské osobnosti nájdeme skutočne všade –  v každom kúte Slovenska a v každom predmete. Učiteľské povolanie je komplexné, vyžaduje si dobré znalosti, ale tiež vysokú úroveň komunikačných zručností a empatiu, a preto porota posudzuje každú prihlášku skutočne detailne, s ohľadom na komplexný pedagogický um. Zároveň však treba zdôrazniť, že nehľadáme superhrdinov, ale osobnosti, ktoré môžu inšpirovať iných kolegov a predstaviť verejnosti učiteľskú profesiu a jej dôležitosť pre nás všetkých,“ uzatvára Zuzana Labašová.

Ocenenie Učiteľská osobnosť Slovenska môžeme organizovať vďaka  dlhoročnej podpore Slovak Telekom  a FinQ.

Zoznam  aktuálnej TOP 30  nájdete tu: https://ucitelskaosobnost.sk/zucastnili-sa/aktualne-finalove-zostavy/

0