fbpx
Podporte
nás

Štúdium na Sokratovom inštitúte je pre mladých dôvodom zostať na Slovensku a robiť tu verejnoprospešné projekty, ukázal prieskum

Eva Sládková
30.1.2024
Odliv mozgov do zahraničia je obrovský problém Slovenska, na ktorý odborníci hľadajú riešenia už roky. Naše skúsenosti a prieskum, ktorý sme si urobili,však ukázal, že mladí ľudia tu chcú zostať, len im treba dať správnu motiváciu. Tou je napríklad príležitosť zapájať sa do verejného a komunitného života, meniť zaužívané stereotypy, dať im pocítiť, že naozaj môžu veci meniť.

Podľa štatistík Eurostatu sa v rámci aktívneho občianstva do politického života zapájalo v EÚ v priemere 12,8 percenta obyvateľov, zatiaľ čo u nás je to len 2,8 percenta. Ani dobrovoľníctvo a filantropia u nás nie sú až také rozšírené ako v západných krajinách. Tieto trendy sa darí meniť len veľmi pomaly, pričom sa ukazuje, že zásadný vplyv na to, či sú mladí ľudia ochotní participovať na veciach verejných, majú rôzne vzdelávacie programy, ktoré absolvujú po ukončení riadneho štúdia. Sokratov inštitút, program CEEV Živica, preto zmeral dopad na svojich študentov.

„Zozbierali sme postrehy mladých, ktorí nemali záujem o ďalšie vzdelávanie, takých, ktorí absolvovali iné líderské programy, a samozrejme našich bývalých študentov. Vyšlo nám, že naši absolventi až 2-krát častejšie pracujú vo verejnom či neziskovom sektore a robia verejnoprospešné aktivity ako tí mladí, ktorí nemajú záujem o ďalšie vzdelávanie po škole. Po skončení nášho štúdia zostáva na Slovensku približne 86 percent absolventov, ktorí tu dokončujú projekty navrhnuté a realizované v rámci Sokratovho inštitútu,“ vraví Jana Ďaďová, manažérka Sokratovho inštitútu.

Pointou tohto programu totiž je, že každý študent vymyslí a realizuje verejno-prospešný projekt v rámci komunity, mesta, obce. Odborníci a mentori im v rámci štúdia poradia a pomôžu s ich realizáciou. Dostanú od nich know-how, oboznámia ich s postupmi, ktoré s takýmito aktivitami súvisia, vysvetlia im, ako komunikovať s úradmi či súkromnými spoločnosťami.

“Štúdium na Sokratovom inštitúte mi dalo najmä komunitu vzácnych ľudí ochotných úprimne pomáhať svojmu okoliu. Po tom, čo som mal príležitosť spoznať teraz už môjho dobrého kamaráta Juraja Havlíka, ktorý odhodlane bojuje za zachovanie nehnuteľných pamätihodností v našom meste už cez desať rokov, som nevidel inú možnosť než sa pripojiť k jeho ušľachtilým snahám so zámerom pomôcť zabudnutému starému pivovaru v centre Banskej Bystrice. Dúfam, že sa nám už čoskoro na toto vskutku výnimočné miesto podarí priviesť množstvo nových ľudí a to vďaka výtvarnej výstave, ktorú momentálne s našim tímom starostlivo pripravujeme. Chceme tak verejnosti ukázať hodnotu, ktorú takéto zabudnuté priestory napriek všetkému neustále ponúkajú,” uviedol Kristián Néky, ktorý v projekte zachraňuje starý historický pivovar v Banskej Bystrici.

„Ako človeku, ktorý prišiel na Slovensko len pred takmer 2 rokmi, mi Sokratov inštitút dal veľmi veľa. Hlavná vec je, že prispel k mojej adaptácii a pomohol mi nájsť okruh ľudí, ktorí zdieľajú moje hodnoty a pohľad na život. Dal mi nových známych, užitočné poznatky o praktických témach, veľa diskusií, zaujímavých rozhovorov a veľa viery, že Slovensko s takými úžasnými ľuďmi má pred sebou svetlú budúcnosť,” vraví študentka z Ukrajiny Viktoriia Parokonna.

Sokratov inštitút ponúka mladým ľuďom do 30 rokov možnosť získať praktické zručnosti v projektovom manažmente, vo vedení tímu, v práci s mocou, v komunikácii s médiami a v ďalších oblastiach. Dopadá to na úrodnú pôdu, pretože podľa prieskumu bývalí „Sokraťáci“ 2-krát častejšie vedú vlastný tím v pracovnej oblasti alebo vo voľnočasových aktivitách ako ich rovesníci bez skúseností s líderským programom.

Medzi absolventmi Sokratovho inštitútu sú také známe mená ako psychologička Katarína Nagy Pázmány, ktorá sa angažovala v hnutí Za slušné Slovensko, historik Martin Posch, environmentalistka Tamara Stohlová a mnohí ďalší. Záujemcovia sa v týchto dňoch môžu hlásiť do 11. ročníka Ročného programu. Prihlášku treba poslať do 29. februára. Viac informácií nájdete tu: https://sokratovinstitut.sk/rocnyprogram/.

Podrobnosti o metodike a výsledkoch prieskumu o dopadoch Sokratovho inštitútu nájdete tu: https://sokratovinstitut.sk/zmerali-sme-dopad-sokratovho-institutu/.

0