fbpx
Podporte
nás

Program Zelená škola vstupuje do nového ročníka symbolicky – na Deň Zeme. Tento rok oslavuje 20 rokov pôsobenia na Slovensku

Eva Sládková
23.4.2024
Máloktorý školský program tak výrazne dokázal zaujať a reálne znížiť negatívne dopady na klímu v našej krajine, ako Zelená škola.

Vďaka programu Zelená škola sa podarilo urobiť reálne zmeny na desiatkach materských, základných a stredných škôl u nás a vychovať celé generácie environmentálne citlivých ľudí.

„Získať medzinárodnú vlajku Zelenej školy môžu len školy, ktoré nielen učia o ekológii, ale i robia na školách zmeny vo svojom fungovaní aj spôsobe výučby. Mnohým sa podarilo znížiť množstvo odpadu v jedálňach aj triedach, šetriť vodu aj elektrickú energiu, či pestovať spolu so žiakmi lokálne ovocie alebo zeleninu.  Spomeňme napríklad MŠ Palárikova v Košiciach, ktorá znížila spotrebu vody o 33 %,  Gymnázium Púchov alebo Spojená škola Sv. Rodiny Gercenova v Bratislave ušetrili 19 % energie, ZŠ Babiná znížila potravinový odpad o pätinu. Väčšina učiteliek nášho programu tiež učí viac vonku,“ vraví manažérka programu Zelená škola z mimovládnej organizácie Živica Zuzana Gallayová.

Žiaci a študenti zapojení v programe sa tiež učia občianskej zodpovednosti a tomu, ako byť aktívni. Napríklad študenti Spojenej školy Svätej Rodiny na Gercenovej ulici v Petržalke robili niekoľko prieskumov medzi rodičmi a spolužiakmi, aby zistili, čo by ich viac motivovalo využívať ekologickejšie formy dopravy. Sami tiež iniciovali rokovanie s Dopravným podnikom Bratislava, aby im po pandémii obnovil linku MHD, ktorou by jazdili radšej, ako s rodičmi  autách.

„Zistili sme, na ktorých zastávkach by naši spolužiaci chceli nastupovať, dokonca sme vytypovali ideálnu trasu školského autobusu. Napísali sme tlačovú správu a poslali ju médiám, komunikovali sme s Dopravným podnikom v Bratislave. Učíme sa, ako môžeme aktívne prispieť k zmene,“ vraví jeden z členov tamojšieho kolégia Ján Ivičič.

Program Zelená škola vstupuje do nového ročníka symbolicky  – na Deň Zeme. Práve 22.4. totiž spúšťa prihlasovanie.

„Nové školy v programe čaká zážitkový kurz vo Vzdelávacom centre Zaježová ako učiť o životnom prostredí prakticky pre pani učiteľky/učiteľov, exkurzia do Tatier, semináre s inšpiráciami z dlhodobo zapojených škôl, webináre s odborníkmi. Každej škole sa individuálne venujeme, poskytujeme metodiky, pomôcky, konzultujeme posuny na ich školách. Program Zelená škola je pre učiteľov, ktorí majú svoju prácu radi a chcú robiť na školách dlhodobé zmeny, nielen jednorazové enviroaktivity „na Deň Zeme““, uzatvára Zuzana Gallayová.

Prihlasovanie potrvá do 28.6. na adrese: www.zelenaskola.sk.

Ak sa chcete inšpirovať, Zelenoškoláci radia: Ako si vyrobiť solárnu sušiareň na bylinky a ovocie. Pozrite sa tu: https://fb.watch/rsSZ5o1doM/

0