fbpx
Podporte
nás

Prečo pestovať zeleninu na sídliskách? Na workshope v Topoľčanoch vás naučia ako na to

Eva Sládková
12.4.2024
Komunitné záhrady sú stále populárnejšie, no nie každý vie, že záhradkárske záľuby možno kvalitne rozvíjať aj na bežnom sídlisku. Ba dokonca je to veľmi prospešné nielen pre obyvateľov, ale môžu priprieť aj k zmierneniu dopadov zmeny klímy. V Topoľčanoch to s našou podporou v rámci projektu Klíma nás spája budú realizovať.

Zvyšovanie podielu zelene je to jedným z adaptačných opatrení, ktoré slávnostne sprístupnia práve na Deň Zeme (22.4.). Samospráva k tomu zároveň pripravila workshop, kde sa záujemcovia dozvedia, ako založiť vyvýšený záhon a prečo je dobré to skúsiť realizovať.

„Vlastné ovocie a zeleninu si vieme vypestovať takmer na akomkoľvek mieste, či už je to sídlisko, balkón alebo iný priestor. Stačí dostupná voda, pôda a slnko. Toto konkrétne sídlisko má väčšinu obyvateľstva v dôchodkovom veku a pre nich sú vyvýšené záhony jednoduchšie na údržbu. Pestovanie zeleniny na sídliskách zvyšuje biodiverzitu, priláka opeľovače a vytvára nielen estetický ale aj úžitkový zelený priestor. Pestovanie zeleniny a pobyt vo vonku v živom zelenom prostredí má podľa výskumov priaznivý účinok pre psychiku, čo dosvedčuje množstvo záhradkárov,“ vysvetľuje Katarína Lepešková, koordinátorka projektu Klíma nás spája CEEV Živica.

Workshop je otvorený pre kohokoľvek a uskutoční sa na sídlisku, kde si takýto záhon budujú, vo vnútrobloku na ulici Kpt. Žalmana 1715/7, Topoľčany. Bude priamo na Deň zeme 22.4. od 16.30. Podľa odborníkov je totiž lepšie mať aj na sídliskách zeleninu, nielen bežné trávnaté plochy.

„Môžeme sa však stretnúť s viacerými výzvami. V prvom rade sa ľudia obávajú, že im úrodu niekto vyzbiera. Tu je potrebné uvedomiť si že ide o komunitné pestovanie a preto treba počítať, že sa niekto ponúkne zo záhonu a úroda by teda nemala byť cieľom. Ďalšou výzvou by mohla byť dostupná voda – tú je ideálne zachytávať zo striech a kam umiestňovať vzniknutý bioodpad a na to je ideálne si vybudovať aj kompostovisko,“ dodáva Katarína Lepešková.

Slováci sú národom záhradkárov a projekt Klíma nás spája ukazuje, že sa tejto záľuby nemusia vzdávať ani ľudia, ktorí nemajú vlastný pozemok.

„Nadšených pestovateľov je kopec, ale nie každý si môže dovoliť vlastnú záhradku tak prečo nevyužiť verejný priestor kde by inak rástla iba tráva. Navyše mať dostupné bylinky či zeleninu priamo pod vlastnými oknami je veľká výhoda,“ uzatvára Katarína Lepešková.


Projekt Klíma nás spája je realizovaný vďaka finančnej podpore Nadácie poisťovne Kooperativa. Viac informácií nájdete na:
https://www.klimaspaja.sk/

0