fbpx
Podporte
nás

Nové sady starých odrôd ovocia pribudnú na Orave, pod Tatrami a aj na Luníku IX

Eva Sládková
23.10.2023
Na Slovensku pribudne ďalších 13 unikátnych sadov vzácnych starých odrôd ovocných stromov. Tohtoročný výber lokalít dokazuje, že majú svoje miesto aj tam, kde by sme to možno na prvé počutie nečakali. Komunitné alebo školské sady totiž vyrastú napríklad aj na Orave, pod Tatrami a tiež na košickom Luníku IX! 10 sadov bude školských a 3 komunitné, ktoré majú slúžiť širokej verejnosti.

Ako prví budú svoj sad sadiť pedagógovia a školáci v Oravskom Veselom pod taktovkou našich odborníkov už 25.10..

„Cieľom týchto sadov je chrániť a v krajine šíriť  genofond starých ovocných stromov na školských pozemkoch a tiež podporiť lokálnu biodiverzitu. Navyše, v školách vzniká nový priestor na výučbu vonku, čo deti častokrát mimoriadne vítajú,“ vraví manažér projektu SadOVO CEEV Živica František Cimerman.

Takýchto školských sadov pribudne do konca novembra ďalších 9.

„Jeden plánujeme vysadiť na Luníku IX v Košiciach. Aj toto je totiž cesta, ako tamojšie deti nadchnúť pre spoločnú vec. Takýto sad pomáha lokalite adaptovať sa na klimatickú zmenu, ktorá je na sídliskách obzvlášť citeľná,“ dodáva František Cimerman.

Začiatkom novembra pribudnú aj 3 komunitné sady, ktoré vyrastú na verejnom priestranstve, nie na školskom dvore. Takzvané Jedlé ostrovy vzniknú v Martine, Kežmarku a Pači.

„Tieto lokality sú významné, pretože chceme ukázať, že aj na severe Slovenska sa môže dariť takýmto sadom. Budú dostupné širokej verejnosti. Vytvoria multifunkčný komunitný priestor vhodný na pestovanie lokálneho ovocia, relax a edukáciu. Prispievajú tiež k šíreniu miznúcich odrôd ovocných drevín,“ uzatvára František Cimerman.

CEEV Živica realizuje projekty SadOVO a Jedlé ostrovy vďaka dlhoročnej podpore Nádacie TESCO.


Zoznam sadov, ktoré pribudnú na Slovensku:

25.10. – Sadovo – Oravské Veselé

26.10. – Sadovo – Trstená

3.11. – Jedlý ostrov – Martin

7.11. – Jedlý ostrov – Kežmarok

8.11. – Jedlý ostrov – Pača

13.11. – Sadovo – Snina

14.11. – Sadovo – Svidník

15.11 – Sadovo – Veľké Kapušany

16.11. – Sadovo – Košice – Luník IX

24.11. – Sadovo – Rakovice

27.11. – Sadovo – Šaľa + Galanta

28.11. – Sadovo – Prievidza

0