fbpx
Podporte
nás

Na prvý ročník Festivalu dobrého vzdelávanie Alma príde odborník z USA a Lukáš Latinák predvedie svoj poetický biftek

Eva Sládková
12.2.2024
Vo Zvolene bude prvý ročník unikátneho Festivalu dobrého vzdelávania Alma. Zameraný je na odbornú pedagogickú obec aj laickú verejnosť. Dvojdňové podujatie prinesie množstvo workshopov, diskusií, prednášok, ale aj vtipnej zábavy, ktorá však tiež súvisí so vzdelávaním.

Zvolen sa na dva dni (8. – 9. marca) stane centrom inšpirácií, ako skvalitňovať vzdelávací systém zdola.

„Festival organizujeme na pôde novovznikajúcej modelovej inkluzívnej školy Alma a pozývame naň všetkých nadšených učiteľov a učiteľky z nášho regiónu, ale aj celého Slovenska, ktorí/é majú chuť objavovať nové inšpirácie a inovácie vo vzdelávaní. Má byť oslavou učiacej sa školy a kvalitného vzdelávania,“ vysvetľuje zámer podujatia naša riaditeľka Zuzana Labašová.

Program festivalu je rozdelený do dvoch dní. Prvý deň je venovaný pedagogickej obci a ľuďom, ktorí pracujú s mládežou a treba sa naň v predstihu zaregistrovať. Účastníci sa stretnú s inšpiratívnymi hosťami. Hovoriť budú o témach, ktoré trápia súčasné slovenské školstvo a teda o tom, ako riešiť traumu u detí, ako ich učiť kritickému mysleniu, ako ich motivujúco hodnotiť, ale tiež o tom, ako budovať školy skutočne pre všetky deti, aj tie zo sociálne menej podnetného prostredia. Odbornú časť festivalu otvorí bývalý minister školstva Daniel Bútora, k pedagógom prehovoria aj takí experti ako šachový veľmajster Ján Markoš, Učiteľská osobnosť Slovenska Rastislav Očenáš, liečebná pedagogička Zuzana Krnáčová, koncertný klavirista a mentor Ivan Šiller a mnohí ďalší.

„Som veľmi rád, že do Zvolena príde popredný odborník na inkluzívne vzdelávanie z New Jersey Ken Schultz. Má roky skúseností s prácou v školách, ktoré navštevujú deti z rôzneho  sociálneho prostredia. Okrem rozvoja akademických zručností rozvíja v školách  sebavedomie a charakter žiakov tak, aby sa v budúcnosti vedeli postarať o seba, svojich rovesníkov, ako aj o svoje komunity,“ dopĺňa náš kolega, expert na vzdelávanie Juraj Hipš.

Druhý deň festivalu, teda sobota, je zameraná na širokú laickú verejnosť. Nebudú chýbať divadelné predstavenie, tvorivé dielne pre deti a rodičov, čítanie s propagátorom detského čítania Tiborom  Hujdičom, ale aj prednášky o tom, ako nadchnúť deti pre programovanie, chémiu, alebo učenie vonku.

„Sme radi, že nás podporujú aj známe osobnosti, ktoré samé majú skúsenosti so slovenským školstvom a uvedomujú si naliehavú potrebu jeho zmeny. Takou je napríklad Katka Koščová, ktorá príde návštevníkom zaspievať a bude aj hostkou diskusie o duševnom zdraví. Vyvrcholením podujatia bude záverečné vystúpenie herca Lukáša Latináka, ktorý nám ponúkne svoj tatranský poetický biftek. Vážne i humorne návštevníkov prevedie svojimi skúsenosťami s povinným čítaním, rozprávkami i slovenskou poéziou s praktickými ukážkami,“ uzatvára Zuzana Labašová.

Festival dobrého vzdelávanie Alma sa uskutoční v piatok a v sobotu 8. – 9. marca vo Zvolene. Program pre verejnosť je bezplatný a je pripravený na dvoch miestach – na škole Alma, Jilemnického 1 a v  Študentskom domove Ľudovíta Štúra TUZVO.

Podrobný program festivalu nájdete tu: https://skolaalma.sk/festival

Festival organizujeme v spolupráci s Teach, Regionálnym centrom podpory učiteľov – Zvolen, Detva, Krupina a s podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.

0