fbpx
Podporte
nás

Na festivale Špongia sa budú deti aj rodičia vzdelávať hrou. K tabuli pôjde vedec Pavol Čekan a Učiteľka Slovenska

Eva Sládková
6.6.2022
Objavovanie tajomstiev elektriny, vzrušujúce chemické pokusy, bádateľská matematika aj diskusie, divadlo , filmy a na záver talkshow Adely Vinczeovej so zaujímavými hosťami. Festival dobrého vzdelávania Špongia, ktorý organizuje náš Komenského inštitút v spolupráci so vzdelávacím expertom Jurajom Hipšom v sobotu 11. júna v Košiciach, ukáže rodičom a deťom, že učiť sa dá s radosťou a nadšením.

Pripravili sme pre deti, rodičov aj pedagógov festival, ktorý predstaví prácu inšpiratívnych učiteliek a učiteľov, ktorých na Slovensku máme,“ vraví manažérka Komenského inštitútu, jedna z organizátoriek festivalu Zuzana Labašová. „Sme presvedčení, že na takéto sobotné vyučovanie prídu radi deti aj dospelí.“

Medzi lektormi budú mnohí finalisti aj laureátka ocenenia Učiteľ Slovenska, ale i ďalší zaujímaví hostia, ktorí sa zaoberajú vzdelávaním. Budú s deťmi a ich rodičmi tvoriť, čítať knihy, objavovať aj maľovať a vyrábať. Súčasťou festivalu sú aj diskusie a prednášky.

„Jednou z hlavných tém bude aj duševné zdravie detí a mladých ľudí,“ hovorí odborník na vzdelávanie Juraj Hipš. „Vážim si, že pozvanie prijala aj speváčka Katka Koščová, s ktorou sa budeme rozprávať o psychických problémoch, ktoré zažívala, dôležitosti vyhľadať odbornú pomoc aj o jej ceste k uzdraveniu.“

Na záver festivalu sa záujemcovia zabavia na talkshow Adely Vinczeovej „K tabuli!“. Adela bude skúšať vedca Pavla Čekana, tohtoročnú Učiteľku Slovenska Alexandru Hučekovú a riaditeľku Komenského inštitútu Zuzanu Labašovú. Súčasťou talkshow bude aj hudobné vystúpenie Katky Koščovej.

„Pôjde predovšetkým o zábavu, aj keď verím, že Adele dokážeme odpovedať na jej otázky. No, aj keby nie,  nič sa nedeje. Našim cieľom totiž je ukázať, že nemusí každý vedieť všetko, že aj zmýliť sa je v poriadku a hlavne – že vzdelávanie má byť príjemné a nie strašiakom,“ uzavrela Zuzana Labašová.

Organizátori nezabudli ani na ukrajinské deti a rodičov, ktorí museli utiecť pred vojnou. Hlavný program festivalu bude simultánne tlmočený do ukrajinského jazyka. Vstupné na festival je dobrovoľné.

O festivale Špongia

Festival Špongia je pre všetky deti, rodičov aj učiteľov, ktorí sa neboja vyžmýkať zo seba to najlepšie. Inšpiratívne učiteľky, odborníci a lektorky pomocou pokusov, interaktívnych workshopov, experimentov aj diskusií ukážu vyučovanie, na ktoré sa účastníci budú tešiť aj v sobotu. Koná sa 11. júna 2022 od 10.00 do 20.00 Tabačke v Košiciach. Viac informácií nájdete tu:https://festivalspongia.sk/

0