fbpx
Podporte
nás

Dušičková výzva: Spomínajte na blízkych s láskou, plastové predmety radšej nekupujte

Eva Sládková
17.10.2023
Aj tento rok považujeme za dôležité pripomenúť, aby sme sa na cintorínoch správali nielen s úctou k zosnulým, ale i k prírode. Na Slovensku totiž každoročne nanosíme na cintoríny tony plastov, pričom na väčšine z nich ani nie sú kontajnery na triedený odpad.

Naše programy Zelená škola a Funebra sa preto i tento rok spojili a vyzývajú školy i verejnosť, aby zabudli na plastové dekorácie počas Pamiatky zosnulých.

„Úcta a láska k našim blízkym sa dá vyjadriť rôznymi spôsobmi, naozaj netreba nosiť plastové kytice či vence. Tie sa totiž ani nedajú zrecyklovať. Skúsme to tento rok citlivo a s rešpektom k prírode a ľuďom,“ vyzýva manažérka programu Zelená škola Zuzana Gallayová.

Školy zapojené v programe Zelená škola „robia, čo učia“ a environmentálne vzdelané deti potom často inšpirujú aj rodičov. Ešte pred jesennými sviatkami, počas ktorých spomíname na svojich blízkych, preto môžu ukázať, ako vyzerá spomienka s rešpektom k prírode.

„Pripravili sme pre školy súťaž. Pedagogičky môžu s deťmi pripraviť prírodný biologicky rozložiteľný veniec len s pomocou jutového špagátu (bez polystyrénového základu, bez taviacej pištole) a prírodného materiálu. A ukázať rodičom, že sa to dá aj takto,“ dodáva Monika Suchánska z projektu Funebra, ktorý sa venuje prírodnému pohrebníctvu.

Vlani sa do Dušičkovej výzvy zapojilo 70 škôl, organizátorky veria, že tento rok to bude ešte viac.

„Máme aj ďalšie tipy pre verejnosť. Stačí sa inšpirovať plagátom Dušičky s úctou k prírode, ktorý nájdete na stránke  Zelenej školy . Mám aj taký nápad – čo takto ho stiahnuť a odniesť na obecný alebo mestský úrad, na správu cintorínov, či umiestniť ho vo vývesnej skrinke vo verejnom priestore? Osvety v tomto smere totiž nikdy nie je dosť,“ uzatvára Zuzana Gallayová.

0