fbpx
Podporte
nás

Do Zaježovej mieria poprední českí vzdelávací experti. Ponúknu návod ako zrozumiteľne učiť o klimatickej kríze

Eva Sládková
13.9.2023
V obci Zaježová pri Zvolene sa uskutoční unikátny vzdelávací Festival učenia vonku. Organizátorom je naša odborná platforma Hurá von!, ktorá niekoľko rokov zbiera najnovšie poznatky o výhodách učenia mimo školských tried. Nosnou témou podujatia bude vzdelávanie o klíme a klimatickej kríze v prepojení s učením vonku.

Na festivale vystúpia aj poprední českí vzdelávací experti, medzi nimi aj riaditeľ pražského vzdelávacieho centra TEREZA, odborník na environmentálne vzdelávanie, autor novej knihy Klima jako příležitost Petr Daniš. „Mnoho detí dnes poškodzovanie prírody veľmi hlboko prežíva. Vidím to aj doma. Najväčším prianím mojej dcéry je vyriešiť  zmenu klímy. Úlohou nás dospelých je deťom odovzdať svet, v ktorom sa aj naďalej bude dať normálne žiť,“ vysvetľuje Petr Daniš.


Z Česka, ktoré je v tejto téme oveľa ďalej ako my na Slovensku príde aj Justina Danišová – propagátorka učenia vonku a slobodnej hry detí a Martin Kříž –  programový riaditeľ centra Chaloupky, autor a spoluautor viacerých publikácií na podporu vonkajšej výučby. Medzi hosťami nebudú chýbať ani zaujímavé mená zo Slovenska, spomeňme napríklad zakladateľa digitálneho sprievodcu slovenskou divočinou LESMÍR a vášnivého ochranára Erika Baláža, ale tiež finalistky ocenenia Učiteľ Slovenska, výborné pedagogičky Lenka Škarbeková a Anna Jančová.

„Máme overené, že deti a tínedžeri pri učení vonku otvorenejšie zdieľajú aj svoje problémy a pocity, pretože prítomnosť zelene v spojení s pohybom na organizmus pôsobí harmonizujúco. Súčasná mladá generácia vníma klimatickú krízu veľmi citlivo, pribúdajú u niektorých z nich dokonca diagnózy spojených s úzkosťou súvisiacou s touto témou. Naším cieľom je, aby to pedagógovia a rodičia dokázali rozpoznať a reagovať na to napr. aj pozitívne vedenou diskusiou a vzdelávaním o možných riešeniach tejto výzvy,“ vraví riaditeľka CEEV Živica Ivana Poláčková, ktorá zároveň vedie aj platformu Hurá von!.

Festival učenia vonku bude vo Vzdelávacom centre Zaježová vo štvrtok 14. septembra. Očakávaný počet účastníkov je 120.

0