fbpx
Podporte
nás

Deň učiteľov: Živica sa snaží inšpirovať pedagógov a vyzdvihovať tých najoriginálnejších

Eva Sládková
28.3.2022
28. marec je na Slovensku a v Česku Dňom učiteľov. Tento dátum je sviatkom pedagógov od roku 1955 a ustanovili ho na počesť narodenia Jána Amosa Komenského. Ten totiž už v roku 1592 prišiel s inšpiratívnymi nápadmi, ako učiť a my v CEEV Živica na jeho odkaz nadväzujeme i dnes.

Napokon, jeden z našich programov sme po „učiteľovi národov“ nazvali. V rámci Komenského inštitútu vzdelávame pedagógov a spolu s nimi sa snažíme o reformu školstva.  Myslíme si, že najefektívnejšie dosiahneme zmenu postupným rozvíjaním jednotlivých učiteľov, pretože kvalitné školstvo stojí na kvalitných tímoch, ktoré tvoria nadšení a motivovaní učitelia.

Za vyše 20 rokov existencie Živice sme zistili, že na Slovensku pôsobí množstvo mimoriadnych pedagogičiek a pedagógov. Pre svoje povolanie doslova žijú, využívajú originálne vyučovacie metódy, neustále sa vzdelávajú a inšpirujú ostatných. Preto sme sa pred rokmi rozhodli, že takýchto učiteľov chceme vyzdvihovať. Sme radi, že sme získali licenciu na ocenenie Učiteľ Slovenska. Je to totiž národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize, realizovaná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Tento rok ocenenie odovzdáme už po štvrtýkrát a v týchto dňoch sa akurát chystáme na vyhlásenie tohtoročných TOP 10 naj pedagógov a pedagogičiek.

Živica má aj ďalšie projekty, v rámci ktorých pracujeme s pedagógmi a pedagogičkami. Naša Zelená škola je najväčší environmentálne-vzdelávací program Slovenska pre materské, základné, stredné a špeciálne školy. Environmentálne témy riešia aj projekty EkoAlarm či Klíma nás spája. V programe SadOVO vysádzame stromy vzácnych odrôd na školské dvory, kde sú chránené a využívané ako vonkajšie učebne a v rámci Hurá von! sme už vyškolili približne 3 000 učiteliek a učiteľov, ktorých nadchla idea vzdelávania v „outdoore“. No a v neposlednom rade v Zaježovej prevádzkujeme malú školu s veľkým srdcom.

V rámci všetkých týchto projektov sme spoznali úžasné učiteľky a učiteľov, ktorí pochádzajú z miest a obcí naprieč Slovenskom. Všetkým zo srdca k ich sviatku gratulujeme a ďakujeme za všetko, čo robia.

Fotka je aktuálna, vznikla v našom Vzdelávacom centre Zaježová počas mentorského víkendu pre pedagógov s Komenského inštitútom víkend pred Dňom učiteľov.

0