Chcú žiť na Slovensku a ukazujú mladým, ako sa ani v náročných časoch nevzdávať. Študenti Sokratovho inštitútu menia našu krajinu
Anna Demovičová spolu so žiakmi základných a stredných škôl hľadala, kde je hranica medzi národnou hrdosťou a radikálnym nacionalizmom. Aktuálne pripravujú mobilnú aplikáciu – hru, ktorá má za cieľ inšpirovať žiakov k pozitívnemu vzťahu k národnej histórii.
Táto mladá žena nie je jediná študentka 11. ročníka nášho programu Sokratov inštitút, ktorá opäť dokázala, že dobročinnými projektmi sa dá meniť Slovensko na krajinu, kde sa oplatí žiť a zostať. Ďalší absolventi pomohli napríklad naštartovať záchranu historického pivovaru v Banskej Bystrici, oživiť kultúru v Poprade, rozvíjať sebavedomie tínedžeriek v Seredi či spustiť osvetovú kampaň o ochrane sluchu na hlučných koncertoch.
Kristián Néky sa v rámci svojho projektu pustil do obnovy historického pivovaru v srdci Banskej Bystrice, ktorý dlhodobo chátra. Okolo pivovaru sa mu podarilo vytvoriť komunitu ľudí, ktorým osud tejto technickej pamiatky nie je ľahostajný, a spoločne zorganizovali v priestoroch pivovaru týždňové umelecké sympózium. “Nebyť tohto miesta a zapálených ľudí, ktorých spája snaha o jeho záchranu, zrejme by som rozmýšľal, či vôbec má zmysel na Slovensku zostať,” dodal Kristián.
Jana Mlynarčíková sa po rokoch strávených v zahraničí vrátila na Slovensko. Spoločne s ďalšími nadšencami z Popradu premenila bývalú drevársku dielňu na kultúrny priestor Koľaj 22, v ktorom sa pravidelne konajú prednášky, koncerty a festivaly. “Pomáhame oživiť kultúru v meste, v ktorom dlhodobo vnímame nedostatok kultúrnych príležitostí. Zároveň chceme, aby šikovní mladí ľudia a umelci ostávali v Poprade a mohli sa tu rozvíjať,” uviedla Jana.
Študentkou Sokratovho inštitútu je i Viktoriia Parokonna, Ukrajinka, ktorá na Slovensko prišla v roku 2022 v dôsledku vojny. Usídlila sa v Seredi, kde sa rýchlo začala aktivizovať v komunitnom centre Priestor. V roku 2023 spustila ročný vzdelávací program pre tínedžerky zo Serede, ktorým pomáha objaviť ich potenciál a budovať sebavedomie.
Kristína Slivková zase spustila osvetovú kampaň na ochranu sluchu na festivaloch a koncertoch. Spolu s priateľmi založila iniciatívu Nehuč, ktorá sa snaží zvýšiť povedomie o ochorení tinnitus (pískanie v ušiach) a chodí na hudobné akcie rozdávať ľuďom štuple do uší.
Tieto a ďalšie projekty študentov a študentiek 11. ročníka Sokratovho inštitútu dokazujú, že na Slovensku stále ostáva množstvo mladých šikovných ľudí, ktorí majú odhodlanie rozvíjať svoje dediny a mestá a meniť Slovensko na krajinu, v ktorej sa oplatí žiť a zostať.
Pre viac informácií navštívte našu webovú stránku www.sokratovinstitut.sk.