fbpx
Podporte
nás

Ako učiť o elektroodpade inovatívne? Otvárame nový ročník projektu, v rámci ktorého poskytneme poradenstvo

Eva Sládková
22.8.2023
Téma elektroodpadu školákov zaujíma. Je to aj preto, že na školách, kde sa jej s našou podporou venujú, ju pedagógovia dokážu podať veľmi zaujímavým spôsobom. Aj preto CEEV Živica spolu s partnerom, spoločnosťou SEWA, ktorá projekt podporuje už siedmy rok, otvára jeho nový ročník.

Akonáhle sa študenti viac dozvedia o pozadí výroby a likvidácie elektrospotrebičov, sú šokovaní. Tento druh odpadu nielenže môže obsahovať látky, ktoré sú toxické, ale získavanie mnohých súčiastok do elektrických zariadení a spotrebičov je často sprevádzané neetickým správaním, devastovaním krajiny a ničením ľudských životov, vrátane detských, keďže aj malé deti musia robiť v baniach či na nebezpečných skládkach.


Veľký ohlas mal projekt ElektroodpadDopad aj na Gymnáziu F.V. Sasinka v Skalici, kde sa mu venovali najmä prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania.

„Na tomto projekte ma najviac zaujala možnosť šetrenia zdrojov a dať študentom priestor na sebarealizáciu, to bola moja hlavná méta. Navyše, téma elektroodpadu je stredoškolákmi málo prebádaná, tak som verila, že ich to zaujme. Rovesnícke vzdelávanie je skvelé, myslím si, že študenti skôr prijmú informácie od spolužiakov, ktorí to vedia podať spôsobom im blízkym. No a tí, ktorí boli v akčnom tíme a mali vzdelávať, zas museli študovať, rozmýšľať, ako to urobiť pútavo pre kamarátov, jednoducho vyjsť zo svojej komfortnej zóny,“ vysvetľuje učiteľka angličtiny a zároveň koordinátorka environmentálnych aktivít na škole Margita Kojšová.


„Projekt je obľúbený práve preto, že sa deti učia vlastnými aktivitami. Častokrát udivene zisťujú, koľko zbytočností nakupujú, v odpade nachádzajú plne funkčné spotrebiče, učia sa, aké to má strašné dopady na našu planétu. Tento rok sme na akčných dňoch videli, ako dokážu malé deti meniť myslenie svojich rodičov a tak verím, že nám vyrastá generácia, ktorá bude mať k téme šetrenia zdrojov a ochrany planéty celkom iný prístup,“ uzavrela manažérka projektu ElektroodpadDopad Lesanka Blažencová.

Aktuálne je otvorené prihlasovanie do projektu ElektroodpadDopad7 pre základné a stredné školy. Registrovať sa školy môžu do 22.9. 2023 na www.elektroodpad.zivica.sk.

foto je ilustračné

0