fbpx
Podporte
nás

3 obce majú unikátnu príležitosť získať Jedlý ostrov plný vzácnych odrôd ovocných stromov

Eva Sládková
28.4.2023
Budovanie sadov vzácnych starých ovocných odrôd má veľký význam. Okrem toho, že vytvárajú multifunkčný komunitný priestor vhodný na relax a edukáciu, prispievajú k záchrane zabudnutých odrôd ovocia a tiež k adaptácii miest a obcí na klimatickú zmenu. Vďaka nášmu projektu SadOVO majú teraz ďalšie 3 slovenské obce možnosť takýto Jedlý ostrov získať.

Otvárame 1. ročník projektu komunitných ovocných minisadov – Jedlé ostrovy. Určený je pre samosprávy, ktoré majú možnosť získať ovocný sad plný života a vytvoriť zmysluplný komunitný priestor s dôrazom na záchranu vzácnych starých a krajových odrôd ovocných stromov s prímesou ovocných kríkov a trvaliek.

„Nezanedbateľnou súčasťou je aj to, že v obciach sa tým podporí biodiverzita a pomôže to samospráve adaptovať sa na klimatickú zmenu na lokálnej úrovni. Sad bude prinášať úrodu počas celej sezóny, pričom bude dostupný širokej verejnosti,“ vraví manažér projektu Jedlé ostrovy  František Cimerman.

Projektom Jedlé ostrovy sa chceme zamerať na budovanie malých komunitných ovocných sadov v centrálnych a rekreačných lokalitách obcí a miest na Slovensku. Cieľom je motivovať obyvateľov spoločne sa o sad starať, posilňovať vzájomnú spoluprácu a podporiť produkciu lokálneho ovocia.

„Obce, ktoré majú záujem sa môžu hlásiť do 30. apríla. Podmienkou je, aby samospráva mala vhodný pozemok vo svojom vlastníctve a aby bola ochotná sad poskytnúť nelimitovane širokej verejnosti, ale aj školám, organizáciám a združeniam pre edukatívnu činnosť,“ uzatvára František Cimerman.

V júni oznámime, ktoré 3 obce získajú Jedlý ostrov. Ten by sa mal potom vybudovať na jeseň. Viac informácií nájdete tu: https://sadovo.sk/#jedle-ostrovy

0