Meditačný seminár s Bhante Dhammadipom

Dátum konania: 
24. 7. 2016 (nedeľa) - 17:00 - 2. 8. 2016 (utorok) - 13:00
Lektor: 
Bhante Dahammadipa
Akciu organizuje: 
Živica
Typ akcie: 
Pre verejnosť

Na seminári sa zameriame na:

  • meditáciu na dych, ktorá je nevyhnutným základom všetkých meditácií.
  • spoločné recitácie
  • meditácie v chôdzi
  • ranné telesné cvičenia
  • výklad Samdhinirmocana suty  - zaoberá sa absolútnou pravdou, tzv. ôsmymi vedomiami, charakteristikou javov, meditáciou a cestou boddhisatvy. Na seminári sa budeme zaoberať bližšie siedmou kapitolou, ktorá pojednává najmä o ceste Boddhisatvy.

Tento seminár prebieha vo veľmi intenzívnom dennom časovom rozvrhu je preto vhodný pre ľudí, ktorí majú s intenzívnou meditáciou skúsenosť. Ocenia ho predovšetkým tí, ktorých oslovuje práca s mysľou a vedomím a  chcú sa v tom prehĺbiť. Počas semináru sa dodržiava mlčanie a podáva sa jednoduchá vegetariánska strava.

Učiteľ

Bhante Dhammadípa  - Ctihodný Dhammadipa, vlastným menom Tomáš Petr Gutman, sa narodil v bývalom Československu v roku 1949. Na Karlovej univerzite študoval čínsku literatúru a filozofiu, neskôr ruskú literatúru na izraelskej univerzite v Jeruzaleme. V 2. polovici 70-tych rokov začal štúdium buddhismu v Berlíne. Od roku1979 študoval na univerzite Nalanda v Indii sanskrt a buddhistickú filozofiu. V roku 1986 odišiel do Japonska a tam študoval na škole Caodong u zenového mistra Harada Serrei Roshi. Dostal mníšske meno Xing-Kong (co znamená Prirodzená povaha prázdnoty). V roku 1987 ordinoval ako mních v kláštore Meetirigala a dostal mníšske meno Dhammadipa (ostrov buddhismu alebo Dhammy). Na Srílanke, kde praktikoval meditáciu pod vedením svojho učiteľa Ctihodného Nanarama Mahathera dostal plnú theravádovu Bhikkhu ordináciu. V roku 1989 dostal tretiu ordináciu ako mahajánový mních v chráme Hsi Lai Temple, v Los Angeles a začal vyučovať Dhammu v Spojených štátoch, v Nemecku a na Tajvane. V roku 1996 Ctihodný Dhammadipa odišiel do Myanmaru (Barmy), aby tam praktikoval meditáciu pod vedením súčasného majstra Ctihodného Pa Auk Sayadaw. Ten ho uznal ako svojho prvého západného žiaka, ktorý je kvalifikovaný učiť meditáciu. Od tej doby vyučuje po celom svete samathu (meditáciu kľudu a sústredenia ) a vipassanu (meditáciu vhľadu).

Osobne sa vyznačuje jemným a uvoľneným chovaním. Jeho učenie vychádza z klasického theravádového buddhistického komentáru Cesta očistenia (Pali: Visuddhimagga). Začína sa praktikovaním predsavzatia (cností), čim sa položí základ pre rozvíjanie sústredenia a múdrosti. Ctihodný Dhammadipa učí, že znalosť buddhistickej cesty by sa mala uplatňovať v praktickom živote a overovať predovšetkým bezprostrednou osobnou skúsenosťou.

 

Cena

219 € - ubytovanie, strava na 10 dní, organizácia. V cene nie je lektorné.

Príspevok za vedenie semináru pre učiteľa budete môcť prispieť na mieste vo forme daru.

Bližšie informácie a prihlášky

Prihlasujte sa zaslaním mena, priezviska, vašej adresy a telefónu na: . Na tomto e-maile a čísle 0918 301 664 získate aj bližšie informácie.

Prihlásenie je záväzné iba po úhrade časti poplatku vo výške 100 eur na učet:

IBAN: SK7011000000002925860781, SWIFT: TATRSKBX. Variabilný symbol 042016. Do správy pre príjemcu prosíme uveďte vaše meno a meditačný seminár s Bhante Dhammadipom.

Záloha je nevratná! V prípade zrušenia účasti, vám záloha bude vrátená iba v prípade, že nájdete za seba náhradu. Ďakujeme za pochopenie.